Jaromír Dvořák napsal

KDO RYCHLE DÁVÁ, DVAKRÁT DÁVÁ

Podle nejnovějších údajů má dvanáctitisícový Nový Bor zhruba dva tisíce nezaměstnaných. Takovýto poměr počtu obyvatel a práceschopných nezaměstnaných naše město ve svých dějinách ještě nepoznalo a vyhlídky na rychlé řešení nejsou lichotivé. Práce v českolipském regionu není, na cca 6600 nezaměstnaných připadá něco kolem 314 volných míst. Už z toho je jasné, že problémem je i rekvalifikace, respektive na co se rekvalifikovat. Přesto i na jednání zastupitelstva Nového Boru se objevil nejeden názor, že lidé by se těchto kurzů rádi zúčastnili, problémem je však jejich cena.

Měl jsem možnost být přítomen třetímu jednání operativní skupiny Novoborsko. Ačkoliv jsem se předchozích setkání nezúčastnil, bylo patrné, že na zvyšující se počet zájemců o rekvalifikace jsou dobře připraveny úřady práce a snad v nejbližší době budou spuštěny celonárodní projekty, zaplacené ze státní kasy. S celou řadou nabídek přišly střední školy v regionu, zřizované právě Libereckým krajem. Ty mohou s kurzy začít okamžitě, ale opět je problémem jejich cena. A tady byl a je prostor právě pro vedení Libereckého kraje. Jestliže dokázalo promptně vyhovět K. Neumannové a našlo se patnáct milionů na doprovodné programy již skončeného lyžařského MS, proč stejně rychle nejsou peníze na zaplacení rekvalifikací nezaměstnaných ve vlastním kraji a ve vlastních zařízeních? Ti odváděli poctivě daně státu, potažmo kraji, a dnes jim za jejich peníze chystáme zábavu, na kterou většina z nich nemá (viz mnohokrát zmiňované ceny lístků a parkovného na MS) a necháváme vydělat pražské agentury a třeba Deep Purple.

Úrovně vyspělých demokracií nedosáhneme pořádáním monstrozních akci, ale především tím, že jsme schopni pomoci těm, kteří to potřebují. Jestliže vedení kraje platí ve svých nemocničních zařízeních zdravotní služby, proč není ochotno přispět jinak postiženým lidem regionu, kteří se navíc do této situace dostali ne vlastní vinou. Jestliže nechci pomoci je svolávání různých operačních skupin, sestavování komisí, výborů atp. nanic. Patnáct milionů by bohatě stačilo na nastartování rekvalifikačních kurzů ve školách v celém Libereckém kraji.

Mgr. Jaromír Dvořák, krajský zastupitel za SOS

| Autor: Mgr. Jaromír Dvořák | Vydáno dne 06. 03. 2009 | 3845 přečtení | Počet komentářů: 29 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek