Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Nováček napsal

Bude Evropa patřit Zeleným?

V listopadu 2002 vydalo nakladatelství Fedora Gála G plus G publikaci „Zelená zleva? Historie ekologických stran v Evropě“. Jde o čin velmi záslužný, protože problematiku vzniku a vývoje environmentálně orientovaných stran u nás dosud nikdo nezpracoval. Knížka se pravděpodobně nestane kasovním trhákem, ale jsem přesvědčen, že několik tisíc výtisků i na malém českém trhu své uplatnění najde. Knížka Pavla Pečínky přitom nepotěší jen příznivce Strany zelených, ale zaujme také členy environmentálních nevládních organizací, vysokoškolské studenty i širší veřejnost, které není stav a vývoj životního prostředí lhostejný.



S dvacetiletým zpožděním i u nás začíná být zřejmé to, co poznali obyvatelé Německa, Rakouska, Francie a dalších západoevropských zemí, kde jsou dnes Zelení etablovanou a obvykle parlamentní stranou – že kvalita života nespočívá jen v honbě za vyšším hrubým domácím produktem, ale také v kvalitním životním prostředí. Nebo, jinými slovy, že rozvoj, má-li být dlouhodobě udržitelný, nemá být jen ekonomicky životaschopný, ale také sociálně únosný a vůči životnímu prostředí citlivý. A především i u nás začíná být zřejmé, že k prosazování těchto cílů nestačí jen několik tisíc obětavých aktivistů v nevládních organizacích, ale že je třeba věrohodné a reálné politické síly, která by tyto cíle prosazovala jako prioritní.

Knížka Pavla Pečínky perfektně mapuje situaci v evropských zemích, a to nejen západoevropských, ale i středo a východoevropských, kde často asi nebylo snadné dostat se ke spolehlivým a dostatečně podrobným a aktuálním údajům. Větší pozornost je logicky věnována vývoji Strany zelených v ČR i posledním tendencím, které se do vydání knížky staly (snahy i revitalizaci Strany zelených a obnovení důvěry u environmentální komunity).

V knížce mi schází dvě věci, ale jsem si vědom, že jejich splnění by bylo spíše úkolem pro sehraný a štědrým grantem finančně zajištěný tým řešitelů:

  • Pozornost je věnována Evropě, mimoevropské strany jsou jen vyjmenovány (výčet pravděpodobně není úplný). Přitom vznik, vývoj a perspektivy „zelených“ mimo Evropu, a především v rozvojových zemích, by mohl hodně napovědět, jestli se jedná o politický směr, který má šanci efektivně reagovat na dnešní globální, nejen environmentální, výzvy.
  • Text je zaměřen analyticky, prakticky schází pokus o zevšeobecnění (syntézu) poznatků a jejich interpretaci. Ale možná by výzva k zevšeobecnění a interpretaci měla být adresována spíše samotným členům a příznivcům Zelených, kteří mají v rukou úspěch či neúspěch tohoto politického směru v našich podmínkách.

Moje poslední připomínka se týká názvu knihy. Ten jistě zaujme, ale je i trochu zavádějící. Právě středoevropští a východoevropští Zelení (především v pobaltských státech) by mohli po zkušenostech s reálným socialismem ukázat, že „zelená“ nemusí nutně přicházet jen zleva, jak se to v západní Evropě obvykle dělo. Možná by stálo za diskusi pokusit se vyjasnit, jestli středové, či pravicově orientované strany mohou být vůči životnímu prostředí opravdu citlivé a prosazovat věrohodně udržitelný rozvoj. A pokud ano, proč se to až dosud děje výjimečně? Nebo tato otázka pozbývá smyslu a celé dělení politického spektra na levici, střed a pravici se stává věcí minulosti (viz heslo Zelených „nejsme ani nalevo, ani napravo, ale vpředu)?

Knížka rozhodně stojí za přečtení a stojí za to si ji koupit. Může sloužit jako „malá encyklopedie“, která v domácí knihovničce může dobře posloužit. Přeji si, aby autor měl dostatek času a také klidu na psaní další, snad obdobně orientované knížky. Věřím, že tvůrčí energie a inspirace k tomu má dost.

Pavel Pečínka: Zelená zleva? Historie ekologických stran v Evropě. G plus G, Praha. 261 stran. Doporučená cena 249 Kč.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 05. 06. 2003 | 4181 přečtení | Počet komentářů: 13 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!