Petr Hlávka napsal

Tři přihlášky

V tomto týdnu probíhaly přijímací zkoušky na střední školy a na chodbách škol jsme mohli potkávat nejisté, ustarané rodiče a zástupce škol. Příčinou byla možnost podávat přihlášky na tři školy – nápad vítaný ve své době, ale mající slabinu. Šla by však odstranit.

Původně se možnost tří přihlášek vynořila jako návrh poslance ODS Bartoše pro zvětšení možností žáků dostat se na střední školy. Dnes, kdy se téměř na žádné škole nekonají přijímací zkoušky a míst je více než žáků, však takový způsob přijímacího řízení vyvolává obrovskou vlnu administrativy na stranách rodičů i škol. Příklad - výborný žák je přijat na všechny školy, na nich potvrdí svůj nástup (to není nijak sankcionováno), a do prvního září má čas se rozhodnout – tím blokuje dvě místa na ostatních školách. Naproti tomu průměrný žák se díky tomu nedostane ani na jednu - následuje vlna odvolání ze strany rodičů, školy však nevědí, kolika z nich mohou vyhovět, protože skutečný počet žáků zjistí až v září ...

Chaos, který způsobuje problémy s plánováním úvazků na školách v době internetu není nutný, když se školy rozhodují jen podle prospěchu. Slabé místo nového systému – možnost potvrdit nástup na více škol než na jednu - by odstranilo elektronické podávání přihlášek na odbory školství krajských úřadů, kde by jednoduchý program provedl zařazení a setřídění žáků a nabídl neúspěšným obory se šancí na přijetí. Rodiče by mohli potvrdit jen jednu školu a odpadlo by složité papírování. I školy by měly okamžitě přehled.

| Autor: Ing. Petr Hlávka | Vydáno dne 26. 04. 2009 | 3142 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek