Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Revoluce skončila, oslavy také, co dělat dál

Tento rok bude opět volební, stejně jako roky předcházející. Ostatně demokracie, to jsou volby, volby a volby. Jak jinak zajistit, abychom opět nespadli do područí jedné jediné strany, která nás začne omezovat, začne na nás kašlat, začne si upravovat zákony a stane se totalitní silou.

     Tento rok bude opět volební, stejně jako roky předcházející. Ostatně demokracie, to jsou volby, volby a volby. Jak jinak zajistit, abychom opět nespadli do područí jedné jediné strany, která nás začne omezovat, začne na nás kašlat, začne si upravovat zákony a stane se totalitní silou. V demokratické společnosti si zvolení lidé nesmějí být nikdy jisti tím, že už je z křesla nikdo nevypudí a musejí se snažit. Památná slova: Musíte se více snažit pane správce!, z krásného Menzelova filmu Postřižiny, jasně ukazují na to, že stálá možnost vyhazovu nutí k inovacím, zlepšování a vynalézání a nakonec k lepšímu „pivu“ pro všechny. Samozřejmě že hrozba nezvolení by měla být pobídkou pro politiky, aby se přestali chovat blbě a začali více přemýšlet o tom co dělají, jak a proč to dělají. Jak říkal Miroslav Donutil – Pořád se něco děje! Jde jen o to co se děje.
     Pravda, jsou období, kde nemusíte ani moc pracovat a výsledky a rozdíly jsou jasně patrné. To v případě, že předchozí vedení pracovalo tak špatně, že cokoli jiného je lepší. Jenže tato cesta není moc dobrá. Potkal jsem mnoho lidí – politiků, sportovců, pracovníků, kteří ukazují za sebe a říkají: Podívej, nejsem poslední, za mnou ještě někdo běží! To, že je jen předposlední mu stačí ke spokojenosti. To ale není dobrý stav. Lepší je dívat se před sebe a říkat komentátorům – už mi chybí předběhnout jen dva a budu první. Myslím, že by to mělo platit pro každého a ne pouze pro běžce na závodních tratích.
     V současné české politice se však usídlila taková jakoby typická vlastnost – odsouvání odpovědnosti a shazování viny někam jinam, na někoho jiného. Já nic – já muzikant. Opět nastala doba kultu průměrnosti. Mnozí představitelé předpokládají, že lidé u televize si nepamatují, co bylo před rokem, před pěti léty a tvrdí opak toho, co jsme tady v minulosti prožívali. Při změnách v roce 1989 se mi zdálo, že to byla vlastnost totalitních politiků, kteří se stále vymlouvali na imperialisty, na ideodiverzní centrály, na vnitřního nepřítele, na kohokoli jiného, než na svoji vlastní neschopnost, či přehlížení chyb, které všichni viděli a nikdo je nechtěl přiznat. Při oslavách dvacátého výročí pádu režimu, který se pasoval na vůdce všeho a všech bylo opět vidět, že máme způsoby, kterými se tento špatný režim prezentoval více, než jsme ochotni si připustit. Opět bylo vidět politiky, kteří jsou jakoby neomylní, nedělají chyby, vědí všechno nejlíp, o všem chtějí rozhodovat. Vystupovali před televizními kamerami a natřásali si peří a kydali špínu na své soupeře. Nikoli už imperialisty, ale vnitřní nepřátele, kteří prý chtějí uvést zemi do úpadku, dluhů, područí cizích mocností a jiné nesmysly. Asi si už neuvědomují, kde žijí a proč jsou nahoře. No nic, každý je svého štěstí autor. Ten kdo nezná svoji minulost, bude ji stále prožívat.
     Já si myslím, že by bývalo bylo rozumné na základě minulých zkušeností spíše přemýšlet o budoucnosti. O budoucnosti všeho a všech. Je asi pravda, že o budoucnosti mají ti, co byli v televizi, různé představy. Náš pan prezident by asi nejraději viděl, kdyby Evropské státy vytvořily nějaký svůj stát a my jsme tam sice byli,ale přitom byli sami, aby on mohl být největším kormidelníkem. Předseda ČSSD by asi nejraději viděl v ústavě článek 4 o vedoucí úloze jedné silné strany, nejlépe té jeho. Předsedu ODS členové strany odstavili někam dozadu, protože ten článek 4 do ústavy nenechal napsat v době, kdy byl předsedou vlády. Předseda KSČM byl asi někde na chalupě a raději se moc neukazoval, aby nemusel poslouchat dost často citované výlevy Milouše Jakeše, svého předchůdce. A zbytek společnosti byl rád, že je volno.
     Pár lidí, včetně mě, si zavzpomínalo na to, co prožili v ty napínavé dny v listopadu 1989. na začátek dne jsem si poslechl Milouše Jakešovic. Vypočítal jsem si, a asi jsem nebyl sám, co se od těch dob změnilo. Bylo také dobré udělat inventuru kolik lidí se změnilo, kolik lidí si museli přestat vážit, kolik šancí bylo využito a kolik bylo promarněno. Prohlédnout si staré fotky a dokumenty a porovnat je se současností. Zalistovat novinami z těch let překotných změn a přečíst si pár úvah a zamyslet se nad tím, co asi bude dál. Toto jsou naše základy prodavší výhled. Je už poměrně pozdě říkat, že všechno za poslední dobu jsou vinni komunisté. Už ne. Základy fungování obce, postavené jen na komunistických chybách už neobstojí. V roce 1989 a v prvních dvou létech po tomto zlomovém roce připravily pro společnost nové možnosti a kdo se jich na začátku nechytil, má dodnes problémy. V obcích, které dodnes komunisté vedou to mohou občané sice říkat, ale nadávat musejí především sami na sebe, že buď špatně volí,nebo zásadní změny nechtějí.
Já jsem osobně začal přemýšlet o volebním programu na další čtyři roky v naší obci. Ten starý v našem Pytlíku vyhodnocujeme a chtěli bychom na to navázat. Když tak o tom přemýšlím, poučil jsem se z minulosti a pokusil se neopakovat v roce 2006 chyby z doby před dvanácti léty. Náš obecní volební program z roku 2006 mohl vzniknout na základě výsledků voleb z roku 1990. Podařilo se domluvit koalici, která velkou část volebního programu pomohla prosadit. Podařilo se to napsat do koaliční smlouvy. Podařilo se prosadit jiný způsob řízení obce. Podařilo se zastavit hledání nepřátel a začít vyhledávat spolupracovníky. Podařilo se dokonce ukázat lidem, že udělat chybu je lidské a normální. Podařilo se opravit dlouho přehlížené chyby a majetek. Já tvrdím, že to bylo pomocí našeho zásadního programu Otevřené radnice, na které přistoupil náš koaliční partner. Může být, že někteří lidé nemusí souhlasit s tím, co děláte. Je to přeci normální. Každý má dnes šanci to změnit, má šanci soutěžit o své myšlenky, nápady, způsob práce. Máme svobodu a v té je možné svobodně soutěžit s ostatními. Pravda, mnozí možná spoléhají na své spolustraníky „nahoře“, ale v nedávné minulosti jsme mohli vidět, že místo nahoře není nikdy jisté a když dole nemáte své vlastní myšlenky a nápady, neobstojíte.
     Ve volebním roce 2010 nás ještě čekají volby parlamentní. Je dnes v podstatě jedno, kdo vyhraje. Protože vznikl termín a systém samospráv, výsledky Parlamentních voleb fungování samosprávy ovlivňují, ale co si v samosprávě neuděláme, nelze už svádět na „někoho nahoře“, ale buď na naši neschopnost, nebo malou akceschopnost. Z vystoupení politiků, kteří chtějí kandidovat do Parlamentu, jsme jich mohli vidět v těchto výročních dnech na obrazovce docela dost. No, že bych toužil po většině z nich v Parlamentu, to nemohu říci. Ti, kteří se mi líbili nekandidují. Bude to v červnu docela složité rozhodování, kterou stranu zasunout do obálky a vhodit do volební urny. Vím, že mnoho lidí říká, že to je úplně jedno. Bylo to tak dříve, když se volila stále jedna jediná kandidátka Národní fronty.
     Ze dvacetileté zkušeností vím, že to není pravda, ale bude záležet na jednom každém z nás, jak to bude vypadat. I člen Parlamentu si musí sednout na zadek, před starostou obce, který doloží výsledky, se kterými jsou spokojeni občané jeho obce a které mu ostatní obce závidí. Stačí málo, jak říkal první československý prezident: Nebát se a nekrást!
Ing. František Nerad – místostarosta obce (SOS)
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 21. 12. 2009 | 3581 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Strašický PYTLÍK
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!