Pavel Nováček napsal

Pojďme k volbám, volme Šanci pro náš kraj

Nedávno jsme zformulovali a publikovali tucet důvodů, proč nevolit „Šanci pro náš kraj“ (viz www.sancepronaskraj.cz). Pokud lidé zastávají názory, které jsou pro nás nepřijatelné, nemá smysl se jim podbízet a ať nás tedy raději nevolí. Nicméně je také dost důvodů, proč by nám slušní a přemýšliví občané měli dát přednost před jinými volebními stranami. Zde jsou ty, které považujeme za nejpodstatnější:

1.   Nevedeme negativní kampaň. Nikoho nepomlouváme či bezdůvodně neobviňujeme. Nesnažíme se přitáhnout pozornost nepodloženými „šokujícími odhaleními“, i když právě takové zprávy, bohužel, přitahují pozornost médií.
2.   Nevedeme populistickou kampaň. Tímto nešvarem vynikají v současné volební kampani především levicově orientované strany. Co chce ČSSD říci heslem „Stáří s jistotou“? Trochu drsně formulováno máme všichni, staří i mladí, jen jednu „tutovou“ jistotu – že dříve či později zemřeme. KSČM také nezklamala: „Špatným reformám stop. A co vy?“ My na to, že KSČ reformovala čtyřicet let a z důsledků jsme se nevzpamatovali dodnes. Navíc, pokud je nám známo, se KSČM stále ještě nezřekla principu třídního boje a tedy třídní nenávisti.
ODS zase horuje pro „lepší život všech generací“. Kdo by to nechtěl, ale jak toho dosáhnout? Trochu to připomíná staré „všechno bude, soudruzi“. Podobně všeobjímající a tedy bezobsažné heslo má Strana zelených: „Kvalita života“.
Je jasné, že vymyslet úderné heslo, vystihující program dané strany, není jednoduché a tak možná nejrozumněji se k tomu postavila KDU-ČSL, která se snaží být ve svých slibech úzce a konkrétně zaměřená, např.: „Přináším seniorský pas pro cesty a volný čas“.
3.   Na prvních dvou místech naší kandidátky jsou ženy, obě výrazné osobnosti Olomouckého kraje, lékařky: doc. Eliška Sovová a prof. Jana Mačáková. Druhá jmenovaná je navíc úspěšnou bývalou rektorkou Univerzity Palackého. Zvládla tedy velmi dobře řízení instituce, která má přes 20 000 studentů a zaměstnanců.
4.   Nepoužíváme billboardy. Ty jsou drahé a objevují se na nich obvykle nic neříkající, nebo dokonce matoucí zvolání či hesla (viz bod 2).
5.   Část ušetřených peněz za billboardy dáváme na podporu pěti charitativních projektů v Olomouckém kraji. K témuž jsme vyzvali dopisem i ostatní kandidující strany, bohužel s nulovým výsledkem.
6.   Věnujeme se kontaktní kampani, která je sice časově náročná, ale máme tak příležitost setkat se osobně s lidmi, kterým věci veřejné nejsou lhostejné. Do voleb (17. – 18. října) navštívíme všechny obce v kraji.
   Rada pro nerozhodnuté voliče: zkuste se někdy zeptat kandidujících politiků z různých stran, kolik má Olomoucký kraj obcí.
7.   Na kandidátku nestavíme lidi podle stranického klíče, ale podle jejich schopností, zkušeností a ochoty se starat o věci veřejné. „Šance pro náš kraj“ je koalicí tří politických stran (SOS, SNK-ED a US-DEU) a přesto jsou na prvních třech místech kandidátky nestraníci (kromě zmíněných doc. Elišky Sovové a prof. Jany Mačákové je to pan Dr. Vladimír Juračka, středoškolský učitel a bývalý starosta města Hranice na Moravě). Troufáme si říci, že takového přístupu nebyla žádná jiná volební strana schopna.
8.   Na naší kandidátce není jediný „profesionální politik“, tedy člověk, který by byl na placené funkci existenčně závislý.
9.   Máme nejkvalitnější volební program. To jistě budou tvrdit všichni. Proto bude nejlepší, když si programy kandidujících stran přečtete a posoudíte sami. Náš program je dostupný na: www.sancepronaskraj.cz.
10.   Velký důraz klademe na vzdělání, zdravotní a sociální péči. Proto je na naší kandidátce tak vysoký počet učitelů a lékařů. Z první desítky kandidátů čtyři učí na Univerzitě Palackého, jeden na střední a jeden na základní škole. V první desítce jsou tři kandidáti profesí lékaři, jeden manažer a tři současní nebo bývalí starostové obcí. Taková čísla snad svědčí o tom, že kariéristé a „korytáři“ u nás jaksi prostor nedostali.

Pokud tedy chcete v Olomouckém kraji změnu a přesvědčili jsme vás, že naši kandidáti i volební program jsou kvalitní, přijďte k volbám a podpořte nás svým hlasem. A pokud jsme vás o svých kvalitách nedokázali přesvědčit, přijďte k volbám také a vyberte podle svého vědomí a svědomí to nejlepší volební uskupení. Protože, jak prorocky již před léty pravil britský politik, publicista a filozof anglo-irského původu Edmund Burke, „má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic“.

V Olomouci, 22. září 2008
Pavel Nováček

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 22. 09. 2008 | 3273 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek