Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Tomáš Vlček napsal

Několik vět o houbařském plebsu

Zásadní politologická studie, která hledí jinam než na komunální volby nebo na stav vody v Ploučnici.

     Ač nikým nepasován, považuji se zcela přirozeně již od dětství za výkvět houbařské aristokracie. Chodím po tradičních místech, tzv. tutovejch flekách, zděděných po prapředcích, a krom toho vyhledávám pro další pokolení místa nová.

     Ne tak houbařský plebs. S nechutí a pohrdání odvracím zrak od jejich narvaných košů, neb vím, že jde jen o náhodu a na ubožáčky se usmálo štěstí ve stylu první vyhrání z kapsy vyhání. Obří hřiby ne náhodou umístěné navrchu měly zůstat v lese, tak se jimi doma pochlubte, rozpadnou se vám v ruce a…červi se rozlezou…..Špatně začištěné nožky, pokud vůbec, jsou jen další smutnou indicií. (Ne, s těmito lidmi o barevných odlišnostech březových a osikových křemenáčů nemá smysl hovořit.)

     Napsal jsem košů? Chyba! Opravdový plebs využívá všelikých tašek, smutný výjev z dětství, kdy jsem zahlédl jakousi bytost s igelitkou Ovoce- zelenina Terezín je strašlivým mementem. Specifickou skupinu tvoří pak chataři a chalupáři, namnoze využívající drátěných košů, madla omotaná, jak nechutné! bužírkou, jejichž původ lze vystopovat v socialistických samoobsluhách. Celkový rozpad morálních hodnot a povšechnou dekadenci pak jen dotváří volně ložený příborový nůž.

     I plebs má však mezi sebou opravdovou spodinu, ba co dím, lůzu. To jsou ti, jež stiženi „blikancem“ kopou do hub, které nazývají prašivkami. /často jde o skvostné bedly/. Jim vystavuji červenou kartu, podobně jako ji dostává ve fotbalové paralele Super Tomík /ha ha ha/ Řepka, jemný intelektuál, vzor mládeže a Mirek Dušín české kopané.

     Pravda, přepadnou mě i slabší chvilky , kdy si říkám, zda nejsem příliš komisní, ba pyšný. Tu však vzpomenu děda, který i v době, kdy byla naše mykologická vlast zkrápěna tuzemskými i vzájemně –hospodářskými kyselými dešti, nosil z lesa lišky, tu vzpomenu Mirka L., číšníka v R., který za hluboké srpnové noci vykřikoval dejte mi 3 sirky a škrtátko a do hodiny vám přinesu koš hřibů, a říkám si ne, nejsem.

| Autor: Mgr. Tomáš Vlček | Vydáno dne 04. 09. 2010 | 3631 přečtení | Počet komentářů: 32 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!