Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Jaromír Dvořák napsal

Nejde jen o centrum vzdělanosti !

Krajský zastupitel za SOS a kandidát SOS na senátora v obvodě č. 36 Česká Lípa Jaromír Dvořák poslal úvahu o investování do vzdělání (nejen) na Liberecku.
Více o něm a jeho názorech najdete na webu
www.jaromirdvorak.cz.


Už téměř osm let vládne spokojeně a neomezeně Libereckému kraji koalice ODS a ČSSD. Ačkoliv si tyto strany na vládní úrovni nasazují psí hlavy, na krajské úrovní si vzájemně vycházejí vstříc, a dokonce prý je existuje už dohoda o pokračování této spolupráce v dalším volebním období. Volič by tedy před podzimními krajskými volbami měl vědět, že je vlastně jedno, které z těchto stran dá hlas. Bude tedy pokračovat doba velkých investic do megalomanských projektů, jejichž symbolem se v poslední době stalo Centrum vzdělanosti Libereckého kraje ( CVLK ) ? Je třeba však říci, že nejen na papíře jsou připravený další velké investice do dalších projektů, namátkou Evropský sportovní festival mládeže, stavba další mamutí školy v Jablonci atd.. Jelikož celá řada projektů je již „rozinvestována“, určitě se po volbách objeví, že je škoda v těchto akcích nepokračovat, když už do toho byly vloženy takové peníze. Stavební lobby tedy ani v příštích letech nepřijde zkrátka.
Když jsem se před čtyřmi lety stal krajským zastupitelem, říkal jsem si, že nebudu blokovat žádné finance, které půjdou do školství. Dnes mám dojem, že kapitola školství je často jen záminkou pro „prolití“ dalších tun betonu a je evidentní, že problémy krajského školství se tím nevyřeší. Ano, jednou z příčin jsou agregované normativy ve školství (peníze ze státního rozpočtu jdou na kraj podle věku žáka) na jedné straně a klesající počet studentů a velký počet školských zařízení na straně druhé. To je potřeba změnit na parlamentní úrovni, ale domnívám se, že „přehmaty“ se staly i v řízení krajského školství. Především tím, jak probíhala tzv. krajská optimalizace škol. Už její odstartování bylo podivné! Jeden den byla představena ve výborech krajského zastupitelstva, kde jsme byli vyzváni k diskuzi nad rozsáhlým dokumentem, aniž jsme se na ni mohli připravit. Druhý den byla prezentována v tisku jako hotová věc. Nejhorší bylo, že tento projekt , jak se ukázalo, byl vypuštěn od zeleného stolu, aniž byl projednán se zástupci měst a obcí, kterých se to dotýkalo. Bylo pak pro tvůrce velkým překvapením, když některá města a obce ( např. Jablonec, Mimoň, Turnov) odmítla rušení a stěhování škol. Pak teprve nastala velmi kostrbatá snaha o diskuzi a jsou města ( Turnov), která s navrženým řešením nesouhlasí dodnes. Mimoňské gymnázium nejspíš zachránilo to, že zde studuje dcera hejtmana a samozřejmě snaha dofinancovávat jeho provozováni ze strany mimošlo radnice. Liberecký kraj tak bude muset vynaložit nejprve velké finanční prostředky na rušení a stěhování škol a zároveň hledat obrovské finance na stavbu výše zmíněného CVLK a školy v Jablonci. Dalším velkým problémem je krajské přerozdělování agregovaných normativů. Nejenže se téměř každoročně metodika přerozdělování peněz mění a pro ředitele je často nemožné si spočítat, kolik peněz obdrží, ale kraj financuje obory, na které se hlásí málo studentů, přitom je jich v těchto lokalitách nadbytek. Příkladem je Česká Lípa, kde se na několika školách učí sedm ekonomických oborů, které jsou si obsahem velmi podobné a více než jiné je třeba dotován obor s malým počtem zájemců o studium.
Mohl bych pokračovat třeba o tom, jak jsou některé školy dofinancovávany nesystémově mimo schválenou školskou kapitolu krajského rozpočtu a jiné obtížně musí šetřit na sebemenší opravu, ale ke zmíněnému CVLK. Původní myšlenka Ing, Bartoňové vytvořit centrum pro další vzdělávání občanů předběhla dobu. Dodnes však není takováto koncepce vytvořeno ani na úrovni státu. To je zřejmě důvodem, proč CVLK nebylo zařazeno do rejstříku škol a školských zařízení. To se stalo v okamžiku, když název Centrum vzdělanosti libereckého kraje byl doplněn o větičku – zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků. Tedy v podstatě se dnes se jedná o organizaci, která se zabývá především dalším vzděláváním učitelů. Myslím si tedy, že současné prostory ve vile na Masarykově třídě jsou dostatečné. Navíc plně souhlasím s názorem prof. Lukáše z TU Liberec, že další vzdělávání vysokoškoláků by měly mít na starosti vysoké školy, u nás tedy především TU Liberec, a středoškoláků střední školy v jednotlivých regionech. Je tedy vůbec otázkou, zda zastřešující příspěvková organizace Libereckého kraje takovéhoto typu je potřeba., protože svým provozem samozřejmě odčerpává finance, které by šly do škol kraje.
Školství je drahé. Vyspělé země se od ostatních ale liší kromě jiného, kolik se investuje do kvarterních (výzkum a vzdělávání) resortů národního hospodářství. Je proto nutné účelně vynakládat každou korunu. Návratnost je dlouhodobá, ale právě tak dlouhodobý a prospěšný pro celý stát je kvalifikovaný a tím i zaměstnaný občan.

Mgr. Jaromír Dvořák, krajský zastupitel za SOS
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Mgr. Jaromír Dvořák | Vydáno dne 18. 07. 2008 | 3650 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: text Jaromíra Dvořáka
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!