Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Tomáš Vlček napsal

Letní noviny

   Pražádné potěšení obvykle neskýtá jazyk politických komentátorů. Nakažen hantýrkou politiků nabízí mi kacířskou myšlenku, že stírá rozdíly mezi novinářem a politikem, až s Orwellem řečeno, není poznat, kdo je kdo.

   Zato sportovní komentátoři, to jsou jiní šíbři. Vybuzeni fotbalovým šampionátem, nabízí učiněný lingvistický hodokvas. Velkoryse pomíjím větší výskyt stylistických a syntaktických zaškobrtnutí, ostatně mám pocit, že tak činí i „opravčí četa“z korektorny .(Pouze otřepenou floskuli, klišé a vůbec fujtajbl spojení „přepisování dějin“, viz Novozélanďané přepsali remízou se Slováky své dějiny, bych jim, po jistých neblahých zkušenostech, nekompromisně zatrhl.)
   Pouhý letmý pohled na zadní stránky přináší takřka starozákonní podobenství: „Africká džungle a fotbal se řídí se řídí stejným zákonem . Zabij, nebo budeš zabit. Osudové se to stalo Slovákům- mohli být v nebi, jsou v pekle.Tragický osud potkal též Koreu, na niž střelec nelítostné Argentiny Higuaín použil kanón, rozstřílel ji a poté ještě ubil kladivem.
   Sérii velkolepých přirovnání a hyperbol přinesla mdlá premiéra Francie, vzrušující asi jako skříň na hydrant, což může přivodit pád zkostnatělé Bastily.
   Ani Španělé nezůstali ušetřeni, neb červený drak se rozplácl o bílou zeď , aby byl nakonec uštknut švýcarskou kobrou za zvuků kravských zvonců.
   Nejeden začínající básník by vzdal svou kariéru, kdyby si přečetl , že opar nudy nedokázala rozetnout ani sloní perla. Riskantnost svého kroku si však autor uvědomil a pro jistotu převedl sdělení z básnického jazyka do prózy: Didier Drogba zklamal. Již podlomené sebevědomí křehkého poety však musí zcela dorazit mnohovrstevnatá metafora prudké střely trajektorie šajtle.
   Čeština byla obohacena o nové slovo, totiž vuvuzelu, a tato trubka se stala fenoménem, ke kterému se postupně vyjadřují prakticky všichni, včetně odborníků na viry, ušní onemocnění či jazykovědců. Vášnivý spor, zda název znamená v jazyce zulu vyluzovat zvuk, nebo jde o slangový výraz pro sprchu, nebude asi brzy vyřešen.
   Netrvalo dlouho, a vuvuzele byl věnován úvodník!seriózních novin. Až se na první stránku přesunou kruhy v obilí a žralok o velikosti pohublé štiky na jadranském pobřeží se stane světovou senzací, bude zcela zřejmé, že léto opanovalo sedmou velmoc.

P.S.: Kdyby našel nějaký šéfredaktor odvahu, a nařídil politickým žurnalistům psát sportovní zpravodajství, a „sporťákům“ nechal politiku, to by byly noviny, to bylo počteníčko. Aspoň na jeden letní den.

| Autor: Mgr. Tomáš Vlček | Vydáno dne 19. 06. 2010 | 3145 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!