Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Petr Hlávka napsal

Kukaččí mandáty

Vládní koalice diskutuje o změně volebního zákona a bonusu pro vítěze voleb ve formě až dvaceti (!) poslaneckých mandátů (prosazuje ODS) - samozřejmě na úkor malých stran - aby mohl vítěz voleb „pohodlně sestavit vládu“.
14.03.2009 vysílala ČT 24 v programu Politické spektrum besedu na toto téma i za účasti předsedy SOS.


Ony mandáty se získají díky volební hranici 5%, kterou mnohé malé strany nepřekročí (občané se je bojí volit proto, že svou volbou mohou dát nepřímo mandát straně, která je jim z duše protivná). Tyto malé strany tak „nastřádají“ procenta pro kukaččí mandáty velké strany. Tak si představují vládní strany zastupitelskou demokracii.

V programu Strany pro otevřenou společnost (SOS) pro volby v Plzeňském kraji jsme navrhli zavést:
1. rovnost ve volební kampani - uzákonit pro všechny strany stejný rozsah předvolební kampaně a maximální objem finančních prostředků do ní vložených
2. přirozené hranice pro vstup do zastupitelských sborů Například pro dvousetčlennou poslaneckou sněmovnu to znamená 1/200 část celku, to je procentuálně 0,5% hranice
3. možnost, aby malé strany mohly disponovat svými hlasy (koaliční sdružování). Malé strany by měly možnost sdružovat své hlasy pod koaličním programem pro získání jednoho a více mandátů v zastupitelském sboru. Tím by demokracie prokázala, že chrání i politické menšiny.

Odpůrci takového řešení budou argumentovat, že by byla sněmovna rozmělněna na jednotlivce, kteří by ještě více znesnadňovali vládnutí a že nejlepším řešením by byl většinový volební systém. Na to lze však namítnout, že i dnes jsou ve sněmovně poslanci nezařazení - ať už díky neshodám s mateřskou stranou, či zřejmě uplaceni vládou a že ve většinově voleném senátu jsou senátoři – jednotlivci - zvoleni s podporou malých stran.

Vstupuje – li politik do parlamentu a potažmo vlády, nemělo by být jeho snahou usnadňovat si vládnutí, ale usnadňovat průchod zákonům užitečným pro občany. A když se vládnutí nedaří (třeba kvůli patům) tak se nebát odstoupit a přenechat starost o vládu jinému, nebo usnadnit vypsání nových voleb. Účelovou změnou volebního zákona se pouze dosáhne dalšího odcizení politiky prostým lidem. Vláda bude sice pohodlně vládnout, ale demokracie zahyne v nepřirozených hranicích.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

| Autor: Ing. Petr Hlávka | Vydáno dne 06. 03. 2009 | 3387 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!