Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Co je to katastrofa? Když padne vláda rozhodně ne!

O politicích, politice a změnách.
Psáno pro Strašický Pytlík.


кориандр кинза
Za vším hledej ženu     Co je to katastrofa? No každý si pod tím představí něco jiného. Pro někoho je katastrofa, když ztratí 200 Kč. S někým nehne, když přijde o 150 milionů. Někomu nevadí, že se válčí v Africe nebo na Středním východě a denně zemřou stovky lidí. Někomu vadí, že se na veřejném zasedání obecního zastupitelstva pohádali dva zastupitelé o vyvážení popelnic a nezemřel při tom vůbec nikdo.
     V politice, o které tvrdím, že je všude a ve všem kolem nás, je pojem „katastrofa“ velmi relativní. Musí být, protože politici v demokracii i v totalitě rozhodují o nás všech ostatních a mohou nám život znepříjemnit nebo zpříjemnit. Prostě politika je o jednání s obyčejnými lidmi, o vymýšlení spolupráce s partnery, o vymýšlení protiakcí na protivníky, o plnění daného slova a závazků. Pokud si pod politikou představuje někdo cokoli jiného, pak snadno vidí věci jinak, než ve skutečnosti jsou.

     Měl jsem to štěstí být nějakou dobu mezi vrcholnými politiky a část z nich mě naučila hodnotit věci tak, že když se prohrají volby, nebo jen hlasování o nějaké věci, že to neznamená konec světa, ale naopak podnět k lepší práci, racionálnějšímu přemýšlení a srozumitelnějšímu vyjadřování. Je pravda, že jistý člověk kdysi řekl, že „Válka je pokračování politiky vojenskými prostředky!“ Takže z mého pohledu je katastrofa, když se blbec dostane přes politiku k moci a nic, zejména politiku, neumí. Ale politika sama je činnost, která se v podstatě denně mění, musí reagovat na každou situaci a hledá řešení na každou životní situaci. Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho lidí politikům závidí, ale účastnit se jí nechtějí. Anonymní žlučovité výpady na webech a blozích, anonymní pokřiky zakuklenců z davů, kecy a odvádění diskusí od tématu atd. jsou zcela běžné. Lidé, za kterými není nic vidět, jsou v hospodách častými kritiky kroků jiných, ale své vlastní aktivity chtějí chránit zákony i policejními zásahy.
     Pořád máme před očima totalitní politickou situaci, kdy vedení státu, regionu, obce, území měla v rukou jedna jediná strana, panovnická linie či kmen a moc držela „Na věčné časy a nikdy jinak!“ logicky pro ni ztráta moci katastrofu znamenala. Nebylo totiž jiné varianty, protože opozici zničila a nikdo je nahradit nemohl. Ale v demokratickém, systému je výměna vlád naprosto přirozeným dějem a katastrofu prostě neznamená.
     Ani v současné situaci ne. Prostě po nějaké době vládu ODS nahradí vláda ČSSD. Jestli v řádných volbách v červnu příštího roku, nebo v mimořádných volbách v únoru příštího roku je opravdu, ale opravdu úplně jedno! Problém bude, že když budou volby mimořádné, všechny rozjednané zákony, které leží na vládě a v Parlamentu budou zameteny pod koberec a legislativní proces začne znovu. Na nový Občanský zákoník už čekáme od roku 1990 a konečně má být uveden do života. Je otázka, zda to bude možné při mimořádných volbách? Nebo v roce 1991 předseda legislativní rady vlády ČSFR JUDr. Rychetský řekl, že byl vytvořen provizorní Obchodní zákoník, který bude do několika málo let nahrazen moderním zákonem. Dodnes není a řekl bych, že i hlouposti, podvody a šmelina páchané dnes, jsou důsledkem této věci. Pokud budou mimořádné volby, připravené zákony padnou a zřejmě budeme čekat dalších 20 let, než budeme mít zákony jako v rozvinuté Evropské zemi. Je otázka, je-li současná situace výsledkem hlouposti politiků, nebo výsledkem protitlaku části společnosti proti pozitivním změnám a umožnění „cochcárny“ pro některé šíbry mezi námi.
     No uvidíme a dokonce už jsme viděli, velmi brzo, hned po oznámení jmen členů nové vlády. Ještě před 5 měsíci občany velmi zklamaný kandidát na prezidenta a dost slušně zadlužený pan Fischer, že den po oznámení, že bude ministrem financí stal majitelem několika milionů korun, které mu darovali „lidé z davu“. Každý si musí položit otázku, proč to neudělali dřív, když pan Fischer byl tak smutný a neměl jisté nějaké slušné zaměstnání. Proč až když bylo jasné, že se stane ministrem financí? Nebudou dárci chtít nějaké korupční věci. No předpokládal bych, že hned po tom, jak ty peníze dostal, jej začne Policie odposlouchávat a monitorovat každý jeho krok, jako to dělala po demisi poslanců a které způsobily pád koaliční vlády. Protože katastrofa by byla, kdyby Policie jednoho člověka pro nějakou věc zavřela a druhého pro stejnou věc ne. Ostatně jak jsem napsal výše. Politika je stále kolem nás a každá událost ji ovlivňuje a mění. No a na to si holt budeme muset zvyknout a ne na ni jen nadávat. http://o-chae.com

(c) S. Rejchrt (obrázek) крапива бадан

| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 31. 07. 2013 | 5181 přečtení | Počet komentářů: 21 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!