Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

František Nerad napsal

Střechy atd.

Úvaha o investorech, cenách a sněhu v našich zeměpisných šířkách.

     V uplynulém roce a v letošní zimě se stalo několik vážných havárií střešních konstrukcí staveb. Některé z nich dokonce zaplatili lidé svými životy a je jistě na místě zjistit jejich příčiny a snažit se jim v budoucnosti nějakým způsobem vyhnout. Odborníci jistě vyzkoumají technické příčiny těchto nehod a odhalí důvody takovýchto neštěstí. Domnívám se, že technické důvody pro havárie střech se budou pohybovat ve velmi omezeném počtu. Střecha může spadnout buď že je postavena dobře a abnormálně přetížena, nebo špatně navržena a provedena a zatížena normálně. Třetí je možnost nějaké sabotáže, což může být v současném světě také dost častý důvod, ale nepředpokládám, že v našich zeměpisných šířkách tato možnost přichází dnes v úvahu, ale u Lidlu (?!) v Ostravě, hale v Bavorsku a hale v Polsku to nepřichází v úvahu. Střecha francouzského letiště asi také ne. Samozřejmě, že může dojít ještě ke kombinaci těchto možností. Nepřipouštím v našich zeměpisných šířkách možnost vlivů přírodních katastrof, protože si myslím, že když napadne v zimě více sněhu, není to přírodní katastrofa, ale normální jev. Promarněné lidské životy jsou samozřejmě velmi velké neštěstí, ať už střecha stavby spadne z jakéhokoli důvodu.
     Nechci zasahovat do práce statiků a dalších odborníků, kteří zkoumají důvody těchto havárií, ale pokusím se zamyslet ještě nad jednou věcí, která má na kvalitu staveb a tím i jejich životnost či odolnost, také nemalý vliv. Je to vliv investorů na stavby.
     Tím, že střechy nepadají jen v České republice, ale i jinde v Evropě, za velmi identických podmínek mě vede k přemýšlení ještě nad dalšími důvody, které k těmto problémům mohly vést. Věřím, že vliv investora na kvalitu stavby je nemalý a důvodem mohou být i podmínky, za kterých stavby vznikají.
     Těmito důvody jsou jednak záměry a jednak možnosti investorů zaplatit a postavit smělé a přitom bezpečné stavby. V mnoha případech jsou záměry velmi smělé a možnosti velmi omezené, takže se může stát, že vzniknou jakési Potěmkinovy vesnice zdánlivě smělých staveb, z materiálů a technologickými postupy, které záměrům prostě nemohou vyhovět. Laický investor se takto rozhodl a tečka! Musí dodavatel stavby jakékoli jeho rozhodnutí bezpodmínečně akceptovat?
     Setkávám se ve své praxi s mnoha investory jak z oblasti privátní, tak veřejné. Myslím si, že nejen u nás, ale v celé Evropě a nebojím se říci, že v celém civilizovaném světě se chovají velmi, velmi podobně. Jak investoři ve sféře veřejné, tak investoři privátní. Když se laické zastupitelstvo vesnice Horní Dolní, nebo Magistrát statutárního města rozhodnou, že budou opravovat fasádu radnice od listopadu do března, tak mají plné právo vypsat a klidně vypíší, veřejnou obchodní soutěž a klidně žádají na své nesmyslné zadání 5 nebo více let záruky. Navíc zadají jako jedinou podmínku pro výběr dodavatele cenu stavby a je celkem spolehlivě zaděláno na problém. Vypíší vlastně obchodní veřejnou soutěž o nejlevnější stavbu, která má splnit nejvyšší nároky a nikomu to nepřipadne divné. Navíc se v každém podnikatelském prostředí najdou firmy, které nabídnou cokoli, hlavně aby zakázku dostaly. Mnoha lidem na své dobré pověsti v podstatě nezáleží a lepší je vrabec v hrsti, než holub na střeše. Výsledkem může být i pád střechy, když napadne více sněhu než vloni. Předloni na tomto místě ještě obchod nebo hala nestály, takže se nic nestalo. Privátní investoři sice nevypisují obchodní veřejné soutěže, ale na cenu stavby se dívají až v první řadě. A navíc některá jejich přání mohou být i velmi smělá. Jenže stále platí staré české přísloví: Za málo peněz, málo muziky! Za málo peněz prostě nelze navrhnout a postavit nejhonosnější a nejdražší stavbu. Možná její iluzi. Mnozí zřejmě namítnou, že v Německu tohle neplatí a cena tam je také rozhodující kritérium pro výběr dodavatele. Ano, ale na rozdíl od ČR zde platí jasné a závazné technologické standardy a dále jakási stavovská čest u většiny firem. A navíc zde platí o trochu jiný stavební zákon. U nás se ta čest začíná již zabydlovat, ale se standardy jsme stále jaksi na huntě a stavební zákon máme z roku 1976, takže zeď či střechu si představuje každý trochu jinak a také je schopen ji jinak udělat. Laický investor odsouhlasí dost věcí, hlavně když to bylo levné. K havárii střechy pak chybí už jen několik dnů sněžení.
     Dalším problematickým momentem je prostředí ve kterém v současné době stavby vznikají. Rovnou říkám, že například předvolební prostředí v ČR na začátku roku 2006 je přímo podhoubím pro nějaké problémy a zákony vzniklé ve volením roce mohou být někdy i životu nebezpečné. Nově se rodící stavební zákon v českém Parlamentu je toho jasným dokladem. Desítky pozměňovacích návrhů od lidí, kteří nejsou staviteli, projektanty, mistry na stavbách mohou vést do neskutečných problémů, když napadne víc sněhu nebo bude foukat větší vítr. Postavit například zásady stavebního zákona na principech trvale udržitelného rozvoje, to by byla věc. Postavit zákon o zadávání veřejných zakázek v oboru stavebnictví na principech kvality a technologie a ne ekonomiky, to by byla rovněž docela převratná věc. Ale myslím si, že to bude velmi těžké a Parlamentem by byl asi takový zákon velmi neprůchodný. Ale myslím si, že by byl haváriím střech konec. Politikové sice zkoumají širší souvislosti mnoha věcí a možná budou někdy zkoumat i havárie střech a důvody zmaření lidských životů a možná dojdou i k tomu, že hlavními důvody jsou nedostatečné zákony v oblasti technické i zadávání veřejných zakázek a zadávání staveb vůbec.
Ing. František Nerad – místopředseda České společnosti pro rozvoj bydlení, autorizovaný inženýr v oboru Pozemní stavby
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. František Nerad | Vydáno dne 31. 01. 2006 | 2478 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!