„Válka“ o Brdy

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 17. 11. 2011

Reakce na leták do poštovních schránek ve Strašicích.

mapa vojenského újezdu Brdy     „Hic sun leones!“ Zde jsou lvi! - bývalo napsáno na starých mapách na územích, která nebyla nikým, kdo uměl kreslit mapy, prozkoumána. Máme na mapě České republiky místa, která by nebyla prozkoumána? Jsem přesvědčen, že nemáme! Máme zde lidi, kteří umějí kreslit mapy? Jsem přesvědčen, že máme! Přesto jsou zde místa, na kterých je takovým neviditelným písmem napsáno, že tam jsou nějaké zájmy, ale nikdo přesně neví jaké.

     Již za dob vzniku vojenského újezdu se zde „válčilo“, jenže „války“ ze začátku 20. století bývaly jiné. Lidé se nemohli schovávat za nicky, za anonymní spolky s dvěma členy, takže když něco chtěli vyřídit, museli se zvednout z pohodlí domova a šli na úřad a tam si pěkně všechno vyříkali z očí do očí. Pokud měli argumenty, dosáhli co chtěli. Pokud ničemu nerozuměli, jen kecali, nedosáhli ničeho a odešli poraženi. No a tím to bylo vyřízeno. No a politické strany v Parlamentu? Tam na sebe řvali, dokonce se i fackovali, nicméně respektovala se vůle většiny, protože vyhrály mluvené či psané argumenty, nikoli neviditelné politické zájmy, podložené uplacenými poslanci.

     Dnes lidé válčí schovaní za politickými stranami, za nicky, ostřelují protinázory anonymními lžemi schováni za nekomunikaci a mlčení a mlžení. V Brdech bývaly ještě nedávno před 20 léty doby, kdy se před Strašicemi zahrabán za příkopem v zemljance schovával tzv. „turista“. Voják, který zapisoval čísla přijíždějících zahraničních aut. Ta pak hlásil kontrášům a ti prověřovali, který imperialistický lump se k Brdům přiblížil. Zažil jsem na vojně takový výslech v roce 1972, kdy ze mě kontráši páčili, co jsem řekl manželovi (horníkovi v důchodu) mé tety, která přijela za mými rodiči na návštěvu z imperialistické NSR a „turista“ si poznamenal jejich značku auta. Byla to doba, kdy byl problém všechno, co neudělali komunisté, co zavánělo svobodou, rock and rollem, dlouhými vlasy a necenzurovanými výroky.

heslo z doby normalizace     Určité uvolnění nastalo bezprostředně po roce 1989, kdy se vojáci jaksi trochu báli o židle, takže dokonce se někteří civilní lidé dostali k „němým“, aby armáda ukázala, že opravdu, ale opravdu proti lidem tam nic neschovávají. Zda ukázali vše, ví Bůh! Nicméně netrvalo to dlouho a opět se tam začalo pracovat utajeně, přestože Armáda ČR se měnila. Rusové odtáhli z Míšova, jen „němí“ opět začali být něčím celkem nepochopitelně vyjímečným. Většina území újezdu přestala být armádou užívána, armáda zrušila tankové vojsko, posádku ve Strašicích, v Rožmitále, ale i jinde v okolí újezdu. Tak se to nějak táhlo, jen každý rok se od roku 1991 na BAHNA sjížděli ministři, náčelníci, zástupci armád NATO, aby zde demonstrovali jiné kvality armády. Zjistil jsem po svém nástupu na radnici v roce 2006, že Armáda ČR je ochotná k nějaké racionální komunikaci a tak jsme se pokusili založit Enklávu, prosadit pootevření Brd pro domorodce i pro návštěvníky a myslím, že se toho podařilo prosadit dost. Totální zadrátování území, ve kterém nikdo neví, co se tam děje není, v demokratické společnosti dobré.

plakát KSČM Brdy     Pak ale přišel rok 2007 a o Brdy se opět bojovalo. Tentokrát proti tomu, aby zde bývalí imperialisté postavili nějaké zařízení a vojenský charakter území byl zachován na nějaké moderní úrovni. Psalo se o tom v celém světě a je pravda, že boj vyhráli ti, kteří chtěli zachovat onu „antiimperialistickou čistotu našich Brd“. Zastánci nového a pro 21. století pochopitelného vojenského využití Brd boj prohráli. Logicky musela tedy armáda přemýšlet co s tímto 266 km2 velkým prostorem dál. Armáda není (neměla by být) v dnešní společnosti žádným pěstitelem lesů, chovatelem zvěře, ochráncem přírody či pomocníkem pro turisty. To „jako“ bylo v minulosti. Pamatuji jako voják základní služby v Jihlavě na kilometry prochozené na bramborových polích, kde jsme jako vojáci „bojovali“ za sklizení socialistické úrody a tím záchranu komunistické ideologie proti tomu bídnému kapitalismu. Jenže tak už to dnes není a je nutné hledat a najít nějaká racionální řešení. Hlídat zařízení, která jsou sice nefunkční, nicméně pro sběrače kovů třeba zajímavá, spravovat silnice, které už více ničí civilní, než vojenská auta, starat se o cyklostezky a uklízet svinčík po dnes už úplně jiných „turistech“, strachovat se, že nějaký magor vleze do míst, kam je vstup zakázaný a něco si udělá a bude pak vyžadovat bolestné či náhradu za újmy na armádě, protože na to má demokratické právo je přeci nelogické. Být vlastníkem něčeho, co mě finančně zatěžuje a co mi přináší ztráty může dělat jen blbec. Nicméně i přesto se otevírá další boj o Brdy. Armáda vyhodnotila, že Brdy bez efektivního využívání nepotřebuje a tak se jich chce zbavit. Opět se objevují podobní a řekl bych, že stejní bojovníci. Nepřekvapuje mě to. Všechna místa, na kterých byl nápis „Hic sun leones“ byla předmětem nějakých zájmů, lákání neznámého a profitu z vlastnictví těch území. Nepřekvapuje mě leták, který jsem dostal do schránky. Od roku 1953, kdy ČSL zabrala kus Brd a o kterém jsme psali v Pytlících v roce 1991 si na toto území komunisté dělali nárok a tak o něj bojují do posledního dechu. Snad tentokrát nevyhrají. Kde jsou, to si měli rozmyslet v roce 1953! Zatím se za to nikomu neomluvili.

František Nerad (SOS-OF)

Psáno pro Pytlík (Strašice)