Co nás čeká v bytové politice

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 06. 10. 2011

O bytové politice a vlastnickém bydlení.

     Většina lidí v tomto státě žije v domnění, že se tady nic v bytové politice nezměnilo (v chování ke svému bydlení), nebo že „ti nahoře“ mohou za to, že jim se to nelíbí (všechno možné). Jak v rodinných domcích, tak ve vícebytových domech. Není to pravda! Těch změn je docela dost.

I takto bydlí vlastníci!
I takto bydlí vlastníci!!! Můj dům můj hrad!
 

     Zcela byla zastavena výstavba nájemních domů. Staví se jen vícebytové domy do vlastnictví a rodinné domky. Bytová družstva přestala být centrálně řízena a najednou nějak neví, kudy a kam jít. První zákon o bytových družstvech vznikl v roce 1873 a komunisté je chtěli zrušit v padesátých létech proto, že to je „kapitalistický“ nástroj. Dnes je chtějí lidé rušit, protože si myslí, že to je „komunistický“ nástroj. Docela dost lidí se od roku 1994 stalo vlastníky svých vlastních bytů ve svých vlastních domech a nějak si nedokážou spojit, že jejich dům není jen jejich byt, ale že ten dům má, přípojky, okapní chodníky, obvodové stěny i na druhé straně domu než na kterou mají okna z bytu, střechu nejen nad jejich bytem a základy pod celým domem a ne pod jejich bytem, který je ve třetím nebo desátém patře, cestu a parkoviště před domem a šňůry na prádlo za domem. Našli se i chytráci, kteří dvouvchodový panelák rozdělili na dva samostatné domy, nebo dokonce i čtyřvchodový panelák na 4 samostatné domy. Funkčně naprosto neuvěřitelná blbost, nicméně mnozí lidé za projev pravé demokracie považují to, že mohou dělat beztrestně jakékoli kraviny, i kdyby překážely jim samotným. Stav, kdy se lidé v takovémto paskvilu nedohodnou vůbec na ničem, není zas až tak řídkým jevem. Jedna třetina domu se chce oddělit od tepla z centrální kotelny, dvě třetiny domu se zateplují a opravují, zatímco třetí třetina na to kašle. No a s tím samozřejmě souvisejí problémy s nájmy či platbami do fondů. To je u mnoha lidí krásná ukázka nehynoucího ignorantství, neznalosti, lhostejnosti a mnohdy i vyčůranosti.      Konečně se začalo jednat o konkrétním návrhu nového občanského zákoníku, po kterém se volá v podstatě od roku 1990. Konečně se novelizuje už zastaralý obchodní zákoník, který vznikl nahonem hned po listopadových změnách. Evropa nám za těch 20 let zase o kus utekla, zatímco my se tady dohadujeme o blbostech a vytrubujeme do světa, že nad nás není.

I takto bydlí vlastníci!
 
     Konečně se začíná jednat o tom, že lidé nemohou ve svých kamnech pálit všechno, co je napadne a svinit sousedům i sobě zdarma vzduch. Konečně se připravuje zákon, který donutí vlastníky domů zajistit jejich technický stav odpovídající 21. století a ne topit pánubohu do oken naprosto beztrestně. Konečně vzniká zákon, který zastaví bezuzdné vydírání nájemců bytů správci a vlastníky domů. Je neuvěřitelné například obvinění zastupitelstva od správce bytů v jedné nejmenované obci z toho, že „ztráta cca 1 mil. Kč díky NEZVÝŠENÍ NÁJEMNÉHO na nejvyšší možnou úroveň, kterou připouštěl zákon č. 107/2006 Sb. Obec si ale způsobila také další potíže, a to např. populistickým rozhodnutím, že cena tepla v obci nepřekročí v r. 2010 cenu 700 Kč/GJ.“
I takto bydlí vlastníci!
 
Lze pochopit, že podnikání je provozováno za účelem zisku. Jenže správce nechápe, že politika je umění možného a bytová politika zvláště, takže nelze vždy a všude z lidí jen ždímat peníze. V Německu například je uzákoněno tzv. „místně srovnatelné nájemné“, které spočívá v tom, že to je obec (zvolení občané), kdo se rozhoduje, že nájemné na byty a domy bude zařazeno do nějaké cenové úrovně a její překročení o více než 30% je trestný čin lichvy. O výši nájemného v obci rozhoduje mnoho vlivů, ale zásadní je, že o něm rozhoduje vlastník a nikoli správce!!! Zastupitelstvo obce v Německu má podstatný vliv na výši místně srovnatelného nájemného, na rozdíl od Česka, kde největší vliv na cenu mají podnikatelé a „někdo někde“ v Praze. Navíc cena tepla ve výši 700 Kč/GJ je v ČR jednou z nejvyšších. V obci o 2 400 obyvatelích pro mnohé spotřebitele cenou likvidační! Chápu, že podnikatele to nemusí zajímat, ale zastupitele by to zajímat mělo. Žádná volební strana nekandidovala na radnici s tím, že ze svých občanů namastí dlužníky. Většina zastupitelů vstupuje do zastupitelstev s tím, že svým spoluobčanům chce pomáhat k lepšímu životu v obci a nikoli k odčerpání co nejvíce financí z jejich peněženek na účty některých „podnikatelů“. Jsou však i jiné formy luxování peněženek nájemců či vlastníků bytů. Ne však formou vnějších zásahů, ale formou své vlastní tvrdohlavosti či hlouposti.

Zateplení na zimu jsme vyřešili!
(c) St. Rejcht
 
     Není řídký případ, kdy se lidé v domě rozhodnou poměrem 51:49% na zateplení a pak je těmi 49% na vedení vlastnického subjektu podáváno trestní oznámení za špatné hospodaření se svěřeným majetkem. Obráceně pak na plýtvání energií a bránění dodržování zákonů o hospodaření energiemi. Slyšel jsem dokonce argument, že: „ Nezateplujte domy, ale kupte si výkonnější kotel. Ten je splatitelný za 3 roky, kdežto zateplení za 15 let!!!“ Nejneuvěřitelnější kravina, jakou mohl někdo vyslovit. Přesto to udělal a dokonce se najdou i hlupáci, kteří tomu věří. Někdy to vypadá, že se svět úplně zbláznil – přesněji zbláznili se lidé v některých částech světa, kde už neví roupama co dělat. Lidé si zvykli na novodobé obranné hradby měst z paneláků a nechtějí na nich nic měnit. Bohužel. Stačí jim levné teplo v nezatepleném paneláku a blízké nákupní centrum s plnými regály zboží, na které jsou ve čtvrtek slevy.

František Nerad (sos-OF)