České tsunami

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 04. 05. 2011

Tři axiomy. K jedné diskuzi o demokracii (a politice) v Česku.
Psáno pro Strašický pytlík.


   Axiom 1 - V Česku nemáme moře, nebývá tady zemětřesení, tornáda, monzunové deště a revoluce jen řádově každých 20 let. Protože jsme národ závistivý, tak si musíme prostě nějakou katastrofu udělat, i kdyby se musela udělat uměle.
   Axiom 2 – V Česku neumíme žít v demokratické společnosti vlivem zřejmě mnoha okolností, které všichni znají (dlouhé působení totalitního režimu a snadný život bez odpovědnosti v něm, nízké všeobecné vzdělání, nedostatek informací), nicméně nechtějí o nich veřejně mluvit, takže jen anonymně popichují.
   Axiom 3 – V Česku umíme velmi rychle každý velký úspěch obrátit velmi rychle ve velký průser.

   Jsem už dost dlouho účastníkem politiky a samozřejmě není možné nekomentovat současnou situaci u nás. I když už nejsem straníkem, říkat si, že se mě dnešní vládní krize netýká, je dokladem omezenosti a hlouposti. Na našem webu jsem vedl docela zajímavý rozhovor s anonymem, který mě k tomu rozhovoru vyzval. Toho anonyma ta situace trápí, stejně jako mě, nicméně evidentně nemá s kým se o tom bavit, tak to zkusil na mě. Dovolím si tady něco z té debaty okopírovat:
Josef   08.04.11   23:56:03   ID:49672
Tak to tady občas sleduju a zajímalo by mě, co říkáte na tu dnešní "demokracii"? Jak se vám líbí ekonomická situace státu i každého jednotlivce z řad obyčejných lidí, dluh a příspěvek na korupci a zlodějiny ve velkém od každého z nás. Na naše skvělé a poctivé vedení, a jak náš stát díky němu prosperuje a vzkvétá. Zejména by mě zajímalo, jak tento stav současné společnosti tentokrát obhájí zarytí zastánci a hlavně pan Nerad.

   Chápu, že jsou lidé naštvaní. Jenže právě vlivem mála informací a menšího rozhledu si někdy pletou pojmy. Takže jsem odpověděl, jak jinak než gruntu, tedy popisem toho, jak to vidím já:
František Nerad   09.04.11   17:06:52   ID:49684
Milý Pepo. Dnešní demokracie, je prostě demokracie. V té minulé společnosti, na kterou zřejmě vzpomínáte a narážíte v tomto povzdechu, to byla opravdu jen "demokracie", přesněji "demokratický centralismus". Od roku 1948 do roku 1989 vládla pořád jen jedna politická strana a ne ostatní lidé. Bylo nás 15 milionů a v té jedné straně, která si zabrala stát, byly necelé 2 miliony lidí a ti rozhodovali o tom, co bude těch 13 milionů dělat, co bude číst, na co se bude koukat, kam bude cestovat, co se bude učit atd. To si myslíte, že byla demokracie? Pokud ano, tak si doplňte vzdělání, protože vůbec nevíte, o co v demokracii běží. Chtěl bych vidět, jak by to dopadlo tehdy ve volbách, kdyby se povinně nedělaly "jednotné kandidátky", ale kandidátku mohly postavit i jiné politické strany. Proč komunisté povolili jen ty tři strany a kontrolovali, kolik mají členů? Proč byla cenzura?

   Vy to určitě víte, ale demokracie=vláda lidu a to se tady nyní děje. Jo, že v různých politických stranách jsou různí lidé a rozhodují tak, že se vám to nelíbí, to je jiná pohádka. Vládnou ti, které lidé z té nabídky zvolili, tedy demokracie funguje. Stát má takové vedení, jaké si lidé zvolí - a mají na výběr, to nemůžete popřít – na rozdíl od dob, kdy všichni dostali jeden papír a "zvolili" ty, kteří tam byli napsaní.

   No a jak se mi líbí ekonomická situace státu a obcí? No když se podívám jen na Strašice, tak musím konstatovat, že dodnes zde nejsou vyřešeny všechny problémy z dávné minulosti. Lidem chybí vzdělání pro život v otevřené společnosti. Byli vychováváni pro život za ostnatými dráty, lhalo se jim (nebo se jim zamlčovaly informace) o mnoha věcech - od historie přes jejich výkonnost (mzda za socialismu nebyla odměna za vykonanou práci, ale peníze, které někdo dovolil jim poskytnout, nesměli mít jiné peníze než české!!!. Aby se to nesesypalo, dělaly se umělé ceny, umělé peníze - bony atd.) až po umlčování nepohodlných lidí. Vyrovnává se postupně dluh z minulosti v mnoha věcech a to stojí peníze. Uznávám, že se dost věcí rozkradlo, ale když jsem někde vysvětloval lidem, že nemají dávat kupony Koženému, skoro jsem dostal přes hubu. Nevzdělanost byla opět důvodem toho, že si lidé nechali nakukat nesmysly.

   No a jednotlivci. Jak říkám, každý je svého štěstí autor. Víte doba, kdy bral kopáč víc, než člověk, který několik let studoval, se už nevrátí. Uznávám, že i kopáči jsou třeba, ale každý, kdo nechce být kopáčem, by měl mít šanci se dostat jinam. Nikdo už nemá povinně razítko v občance a policie ho za to, že ho nemá, neprohlásí za příživníka. Je každého věc, jak se chová, co se učí a naučí, zda chce dělat 8 nebo 14 hodin denně a kolik za to chce brát peněz. Víte, kdysi jsem na barevnou televizi potřeboval asi 2,5 měsíčního platu a nebyla šance si ji vždy koupit. Dnes si dokonce může člověk koupit barevnou televizi za sociální dávku, někteří i dvě a kdykoli. Ano, dnes stojí rohlík 1,90 a stojí i 8 korun. Rohlíků různých druhů a cen najdete v každém krámě několik. Rohlík za 0,50 koruny měl cenu umělou. Vzpomínám na svoji mámu, jak chodila ráno v úterý do krámu, protože ten den přivezli sýry a v pátek ráno v 6 před krám Masny, protože přivezli maso a uzeniny. Můžete říct, že dnes si to také někteří nekoupí. Tehdy také ne, když ho přivezli málo. O výběru ani nemluvím. Jo že není ve Strašicích Masna. No zřejmě proto, že se tady neuživí. Uměle to prostě dnes dělat nejde, jako to bylo možné dřív. Stačí, nebo mám pokračovat?


   Skoro každé tsunami, které převálcuje některou zemi přináší škody, někdy nezvratné. Mnoho zemí se z tsunami poučilo, ale přesto to někdy nestačí, ale po nových zkušenostech a problémech hledají ihned další a účinnější řešení. Na rozdíl od Česka, kdy jsme od roku 1989 byli účastníky mnoha voleb, ale volíme pořád blbě. Tvrdím, že demokratických voleb i když mnoho lidí si myslí, že ne (neuznávám také, aby byla třeba zrušena KSČM, přestože její předchůdkyně a mnoho jejích současných členů bylo v nedemokratické straně KSČ. Souhlasím s tím, jak řekl kdysi Petr Pithart, že je nutné ji porazit ve volbách a ne v soudních sporech.)

   Filozof Václav Bělohradský řekl nedávno v rozhlase, že si své vlastní potíže způsobujeme svojí vlastní špatnou volbou svých volených představitelů. Je pravda, že politické strany dokážou vymyslet psí kusy, aby voliče zblbly. Začalo to už po prvních Parlamentních volbách, kdy vyhrálo Občanské fórum, které zakládalo svoji činnost na hledání konsenzu uvnitř tohoto hnutí a když byl nalezen, teprve se schválil. Mnoho lidí nechce hledat konsenzus, ale prosadit svoji vůli, ať to stojí co to stojí, hlavně ne však jejich vlastní peníze. Takže se vyvolá volební tsunami, které převálcuje stát i voliče plakáty různých barev, retušovanými portréty lidí a jednoduchými hesly, protože si velící politici myslí, že jednoduchým lidem je třeba říkat jednoduchá hesla, aby je zvolili a mohli si pak dělat co chtějí, ohánějíce se pak počtem hlasů lidí, které těmi hesly zblbli.

   Dnešní politické tsunami není opět nic jiného než blbá volba „politické“ volební strany Věci veřejné. Dopady na Česko teprve přijdou a nebudou dobré, nicméně předpovídám, že se opět nepoučíme a skočíme na špek někomu dalšímu. Tsunami v Česku se bude opakovat.

Ing. František Nerad, kdysi člen OH, SD a Strany pro otevřenou společnosti

Redakčně kráceno (o obrázky).