Volby a důvod pro ně

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 08. 11. 2010

Supervolební rok! Šílený rok, ve kterém se pořád jen někdo volí! Otravný rok, ve kterém bylo moc voleb! Rok, který prověřil, kolik už umíme demokracie! Možná další názvy pro tento rok 2010.
Psáno pro Strašický pytlík.


     Dost lidí nadává a ptá se: Proč tolik voleb? Odpověď je jednoduchá: No protože je demokracie a demokracie je o volbách! Je pravda, že v tomto státě je dost lidí, kteří volají po co největší míře přímého vládnutí, ale je otázka, jak by lidé přímo uměli vládnout, když si po dlouhých 50 let nevládli. Některé výroky na webových stránkách obce v diskusích naznačují naivitu a neznalost. Dříve sice někdo tvrdil, že „dělníci, rolníci a pracující inteligence“ jsou vládnoucí silou ve státě. Přitom ale v Ústavě bylo napsáno, že to je jedna politická strana. To už je daleko a myslím, že se to nikdy nevrátí.

     I přes tak velké množství voleb je tohle přeci jen lepší. To, že někdo někde není zvolen anebo naopak je zvolen někdo, koho lidé moc nemusí je docela zajímavou změnou a lidé si na to postupně teprve zvykají.

     Důvod pro předposlední volby v naší obci byl celkem jasný. Lidé chtěli změnu. Dost lidí bylo naštvaných, že lidé, kteří vládli do roku 2006, bylo (jak se i oficiálně tvrdí v kronice obce, „politickými pletichami“) odstraněno z funkcí. Mnozí voliči byli masírováni drby, které tvrdily, že to bylo nekorektní, špatné, podlé atd. Problém se trochu urovnal tím, že se Strašice začaly měnit. Očekávání, která občany provázely, podpořeny drby typu „uvidíte, vyházejí vás ze zaměstnání“, „budou se mstít“, se nesplnila. Je spíše pravda to, že jsme například lidem na radnici trochu rozházeli navyklé stereotypy a přidali jsme jim hodně práce. Naproti tomu ubylo kritiky. Ta je, jak jsem se dozvěděl, psychicky daleko horší, než víc práce.

     Je také asi pravda, že dost lidí mě osobně nemusí, natož pak na radnici. Vyvinulo se to ale tak, že jsem byl zvolen místostarostou a zavedl na radnici některé věci, o kterých jsem psal od roku 1991 v tomto Pytlíku a nebo v obecním Barňáku. Veřejné zápisy z Rady obce!!! Kdo to kdy viděl? Nějaká komise pro veřejné zakázky! Na co? Všeobecná diskuse s všelijakými nicky na webu obce! Probůh k čemu to je? Studie a projekty ve vesnici nejsou potřeba! Na co vyhazovat peníze? Co nám sem zatahuješ nějaké experimenty, babičky si otočí plynovým kohoutem a bude jim teplo! Proč by měly chodit na šišky do lesa? Takovýchto argumentů a otázek jsem si vyslechl a přečetl desítky a stovky.

     Tyto letošní volby přinesly změny všeobecně a i ve Strašicích. Přišlo méně lidí. To zaprvé. Zásadní změnou je to, že v naší obci posílila pravicová a liberálnější politika nad levicovou, konzervativní. Posílení ODS o jeden mandát, který ztratila ČSSD.

     Druhou zásadní změnou je, že lidé přijali změny jako součást svého života. Museli si na ně osobně zvyknout, osobně je zažili na mnoha místech obce. Je logické, že když dlouho sedíte na jednom místě a najednou vám někdo začne vysvětlovat, že z jiného místa je pohled lepší, dlouho nevěříte a asi jste zpohodlněli. Po delší době si však na změny a život s nimi zvyknete a někdy začnou i chybět. Myslím, že život ve změnách k lepšímu je zajímavější a plnější, než setrvávání na sice velkém kopci, nicméně z odpadků.

     Třetí změnou jsou fyzické změny mnoha věcí, domů, pohledů na děje a okolnosti atd. Lidé pochopili, že volební program nejsou jen kecy, ale seznam docela užitečných věcí, zejména pro ně samotné. Je pravda, že by mohla být debata o tom, jestli tato bytovka má mít pruhy svisle, šikmo nebo vodorovně, nicméně důležité na ní je to, co je pod těmi pruhy a o tom nikdo nediskutuje.

     Základním důvodem pro volby je rozvoj. Lidé si vybírají z nabídky programů a chtějí na radnici vidět lidi, kteří ty sliby dokážou splnit. Je pravda, že stále ještě převládá mezi lidmi povědomí z minulosti, že Strana „toho dokáže víc“, než člověk. Jaksi je stále přehlíženo, že Strana se skládá z člověků, kteří buď umí, nebo neumí. V minulosti mnozí lidé vstupovali do KSČ proto, že „jim Strana zajistí profesionální a odborný rozvoj“. Dospělo to až k „odborníkovi“ Miloši Jakešovi, který to té Straně podělal. Mnoho vzdělaných a chytrých lidí mimo KSČ dělalo pomocné práce, zvláště dovolili-li si zapochybovat o směru stranické linie a mlčící většina k tomu opravdu mlčela.

     V mnoha obcích a městech ČR se povolební jednání zvrhla na souboj politických stran, zejména těch kamenných a lidé zůstali jaksi mimo. V mnoha městech a obcích se programy redukují na zájmy politických stran a kdo a zda vůbec dokáže splnit předvolební sliby, už není tak podstatné. Slíbila-li volební strana rozvoj výstavby a nebude-li mít ve vedení obce stavaře, bude to dost nevěrohodné. Slíbila-li posun ve škole a chybí ve vedení obce učitel, nebo člověk rozumějící problematice vzdělávání, bude z toho jen binec. Naopak, začne-li učitel mluvit do výstavby, měli by občané nastražit uši a zvýšit pozornost, protože se zadělává na průser. O tomto všem jsou volby. I proto se dělají volby tak často. Aby problém, který vznikl volbou, byl opět volbou odstraněn, pokud možno včas. V mezidobí voleb se dá dělat jen jedno, dívat se, kritizovat nebo chválit, podle toho, jak se zvolení chovají. Říká se, že jen blbec sáhne na horká kamna dvakrát za sebou. Takže velmi popálení lidé jsou buď hloupí, nebo nepoučitelní a věčně nadávají, protože nepochopili za dvacet let vůbec nic. Já osobně si myslím, že optimální bylo vládnutí Občanského fóra, složeného z rozumných lidí, ale uznávám, že víc lidí chce politické strany.

František Nerad, zastupitel Strašic 2010 - 2014

Poznámka redakce: přezato (zatím) bez obrázků.