Krok správným směrem

Autor: Ing. Pavel Rytíř <info(at)pavelrytir.cz>, Téma: Pavel Rytíř napsal, Vydáno dne: 26. 05. 2010

V pondělí 24. 5. podepsali Václav Klaus a Dominik Duka dohodu "o katedrále sv. Víta".

Podle agenturních zpráv představuje dohoda, kterou podepsal za "Pražský Hrad" prezident Václav Klaus a za "českou církev" arcibiskup Dominik Duka oboustranně vstřícný krok.
Společná péče státu a katolické církve o stavbu a provoz, statut metropolitního chrámu a stažení žalob církve na stát jsou dobrou zprávou. Dobrou protože mimo jiné ukazuje, že konsensus je rychlejší, než "zaťaté" spory před soudy.
Ukazuje se, že dobré osobní vztahy mezi vysokými představiteli mohou přinést i ovoce pro společnost, ne pouze jim. My z Hradce Králové ovšem víme, že schopnost dohodnout se ku prospěchu všech patří k významným vlastnostem pana arcibiskupa už z doby jeho působení v našem městě.

PS
I při této příležitosti jsem ovšem viděl na ČT příklad na podporu tvrzení, že "dobrá zpráva není žádná zpráva". Moderátor Jakub Železný se v rozhovorech na téma dohody neustále snažil (neúspěšně) vytáhnout z oslovených něco, co by dohodu buď hned nebo alespoň v budoucnu zpochybnilo. Anebo už považuje za normální, že někdo sjedná a podepíše dohodu a jeho nástupce (ve funkci) ji zruší?