Proč kandiduji za Zelené do Parlamentu

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 09. 03. 2010

Osobní úvaha.
Psáno pro Strašický pytlík.


   Je volební rok a každý by měl přemýšlet o tom, jak se zachovat. Jsou jen dvě možnosti:
A)   Udělat něco
B)   Neudělat nic

Foto OH Rokycany 1993 Bursík, Lerch
RNDr.Martin Bursík a Mgr. Ing. Jan Lerch
na zasedání vedení OH v Rokycanech v květnu 1993.
Martin Bursík je dnes v SZ a Jan Lerch v SOS.
Foto z mého archivu
Já osobně jsem si už dávno řekl, že když nic neudělám, budu muset do konce života mlčet a budu mít problémy se svým svědomím. Takže jsem se rozhodl, něco s tím a se sebou udělat, v podstatě v každých volbách v tomto státě. Byl jsem od samého začátku polistopadových změn v několika stranách a hnutích, která stále sledovala liberální politické uvažování, snažila se o občanskou společnost a snažila se o něco. Občanské fórum, Občanské hnutí, Svobodní demokraté a i Strana pro otevřenou společnost byla pro mnoho lidí přestupní stanicí pro mnoho politiků, kteří dnes jsou ve Straně zelených – tedy také v podstatě liberální straně s úzkou specializací. Možná budou někteří lidé překvapeni tím, že se moje jméno objeví na kandidátce Strany Zelených do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR při květnových volbách, ale až takové překvapení to zase není. Když se začala po listopadu 1989 rodit nová politická scéna, sledoval jsem i vznik Strany zelených jak ve Strašicích, tak celostátně. Vzhledem k tomu, že jsem dlouhá léta sledoval německou televizi, nebyl pro mě tento politický směr neznámý. Měl jsem k němu tehdy jistou náklonnost. Jenže po roce 1989 jsem měl dost velké problémy s lidmi, kteří do této strany z líhně OF vstupovali a poté i stranu vedli.

Franta Nerad
Kandidát v krajských volbách.
   Vzhledem ke svým minulým i současným kontaktům do Parlamentu a k různým politickým stranám, nakonec i svému zaměření a specializaci jsem se v SOS zasazoval o nějaké propojení menších politických stran pro volby. I úplnému politickému analfabetovi musí být jasné, že v Parlamentu za současného stavu nebude 10 malinkých politických stran, ale maximálně 4 – 5 stran, které reprezentují základní politické směry ve světě. Socialisté, konzervativci, národně zaměřené strany, liberálové a zelení. Občanské fórum už není a nikdy už nebude. Je potom úplně jedno, jak se strany jmenují, jejich směrování je v principu o tomtéž. Podstatné pro mě je, jací lidé jsou v té straně dnes. V roce 2006 kandidoval na 2. místě kandidátky SZ Petr Hlávka z SOS.
   V roce 2004 jsme vytvořili v Plzni koalici s regionálním vedením SZ pro volby do Plzeňského zastupitelstva. V roce 2006 jsme vytvořili v Plzni Plzeňskou alianci, ve které byli Zelení, Unie svobody, SNK ED a SOS. Je pravda, že po parlamentních volbách 2006 do Strany zelených přišlo docela dost lidí a názorově jsme se začali na Plzeňsku rozcházet, ale jen s některými. Je nesporný fakt, že Martin Bursík dokázal v roce 2006 propojit zelené aktivisty se zelenými politiky a dokázal, aby v jeden den hlasovali pro Zelenou a tak se stalo, že se dostali do Parlamentu. Při Parlamentních volbách 2006 mě Martin Bursík požádal, zda bych se jim nepodíval na volební program o bytové politice. Poopravil jsem ho docela dost a v podstatě je platný dosud. Dlouhodobě nemám problém se Zelenou politikou. Mám problém s některými Zelenými aktivisty, ale ti postupně Stranu zelených opouštějí. Nechtějí dělat politiku, chtějí proti politice protestovat, což vůbec nejde spojit.
2004 na nádraží v Plzni
Na nádraží v Plzni v krajských volbách 2004
Eva Tylová,Pavel Stelzer, Dana Kuchtová,Martin Bursík
Dalším argumentem pro moje názory na ekologii byl další významný člověk. Jedním ze zakladatelů naší Strany pro otevřenou společnost měl být i Josef Vavroušek – polistopadový ministr životního prostředí, kterého názory na trvale udržitelný život mě velmi zajímaly. Měl jsem od něho slíbenu besedu ve Strašicích. Když jsme se spolu naposledy rozcházeli, slíbil mi, že hned jak se vrátí z Tater, domluvíme přesný termín besedy u nás. Bohužel se v Tater už nikdy nevrátil. Na jeho pohřbu v Praze v Betlémské kapli jsem si řekl, že se o některé aspekty zelené politiky budu zajímat, pokud to bude možné. Takže výsledkem tohoto vývoje dnes je moje místo na kandidátce Strany zelených poté, co v ní ztratili rozhodující hlasy zelení aktivisté a začali v ní převládat zelení politici. No a konečně 6.8.2009 podepsali zástupci SOS (P.Rytíř, J.Šolc) a SZ (O.Liška, M.Ander) rámcovou dohodu o spolupráci ve volbách pro roky 2009 - 2010. 8.8.2009 ratifikoval dohodu VV SOS, 16.8.2009 ji schválila RR SZ.

PREAMBULE
Rytíř a Liška
P.Rytíř a O.Liška
Společně uznávané hodnoty trvale udržitelného života a otevřené společnosti vedou SZ a SOS k zahájení spolupráce v zájmu jejich prosazování na české politické scéně. Zásadní programový průnik našich politických názorů nám umožňuje uzavřít dohodu, jejíž trvání se neomezuje pouze na čas předvolební, ale která pokládá základy spolupráce i do budoucna. Přitom si ponecháváme prostor pro vlastní identitu jako dvou samostatných rovnoprávných subjektů. Tato dohoda není dohodou o zřízení koalice ve smyslu volebních zákonů. Naši spolupráci i politické programy nabízíme všem, kteří jsou zklamáni nezodpovědným politickým populismem a předvolebním rozdáváním veřejných financí. Chceme být volbou pro ty, kteří v tradičních levicových a pravicových konceptech spatřují zastaralý pohled na svět. Chceme dát politice hlubší smysl – spravovat zemi tak, aby svobodně a v čistém a zdravém prostředí mohly spokojeně žít i další generace.
Ekologická obnova krajiny, modernizace českého hospodářství a snížení jeho energetické náročnosti jako podnět ke znovuoživení ekonomiky, vytrvalá podpora vzdělávání a kultury i v období finanční krize, opatření proti korupci a politickému ovládání veřejné správy zástupci dvou velkých stran - to jsou závažná celospolečenská témata, na kterých hodláme postavit svůj společný postup.
Proto uzavíráme dohodu o spolupráci a koordinovaném postupu ve volbách, které se budou konat v roce 2009 a 2010, tj. v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2009, volbách do Senátu v roce 2010 a komunálních volbách v roce 2010. Tato dohoda rámcově stanoví hlavní témata spolupráce a pravidla při naplňování této spolupráce.

Já osobně nemám s těmito myšlenkami žádný problém.
Ing. František Nerad
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.