Olympijské hry, Praha, referendum

Autor: Ing. Pavel Rytíř <info(at)pavelrytir.cz>, Téma: Pavel Rytíř napsal, Vydáno dne: 09. 04. 2009

Blíží se termín, kdy se města mohou oficiálně ucházet o pořádání (letních) Olympijských her 2020. MOV předpokládá, že pořádání her podporují obyvatelé "uchazeče". Podpora se dá nejlépe zjistit v referendu.
Více o jedné snaze vyhlásit referendum najdete na www.olympijskereferendum.cz, s podporou senátorky Soni Paukrtové (nestraník, SOS).
SOS ve svém programu prosazuje využívání prvků přímé demokracie - kdy jindy je použít než pro takové rozhodování.


     V souvislosti s pořádáním Olympijských her by se slušelo začít již starými Řeky. Já však začnu rokem 1968. Tehdy se poprvé vážně uvažovalo s pořádáním OH v Praze a to v roce 1980. V živé paměti byly tehdy "kapesní" Olympiáda v Helsinkách 1952 i "starověká" v Římě 1960. Československo disponovalo zkušenostmi s pořádáním sportovních šampionátů v jednotlivých sportech i se Všesokolskými slety resp. Spartakiádami. Než však mohla být nějaká přihláška podána, tanky Sovětské armády odhlasovaly, že se nepodá. Mladí čtenáři mohou hádat, kde pak ta Olympiáda 1980 byla. Ano, v Moskvě.
     Domnívám se, že by olympijskému hnutí mohlo prospět, kdyby se Praha stala pořadatelem her, samozřejmě, že nikoliv her pokoušejících se překonat OH 1996 v Atlantě nebo OH 2008 v Pekingu. Inspirovat by se mohla právě těmi Helsinkami (rozsahem a atmosférou) a Římem (zasazením her do "historických kulis"). Inspirující by mohla být i spolupráce se sportovními svazy a podnikateli ze zemí střední a východní Evropy, kde jinak OH těžko kdy budou. Není třeba žádné fantazie k představě invaze fanoušků např. basketbalu z Litvy, házené z Chorvatska, volejbalu ze Srbska, vodního póla z Maďarska, vzpírání z Bulharska,.... Přeměny univerzitních kampusů v olympijské vesnice a zpět jsou již mnohokrát vyzkoušeny. Rozumné investice by se jistě využily i po olympijských hrách. Koneckonců i centrální stadion s atletickou dráhou v Atlantě je po OH využíván pro basebal. Město, ve kterém se uskutečnil summit MMF, NATO či návštěva prezidenta Obamy si jistě s nějakou Olympiádou poradí.
     Avšak ale. Je možné takové hry uspořádat ve městě, jehož vedení (a část obyvatel) se nesmíří ani s netradiční architekturou Kaplického knihovny. Ve státě a městě, které vyniká "schopností" stavět výrazně dráž než jinde v Evropě, a to se vyjadřuji diplomaticky. A ještě s přihlédnutím k zatížení života obyvatel Prahy i při citlivém (k obyvatelům) pořádání, o necitlivém ani nemluvě. A tak že spousta lidí věří spíše na tu drahou výstavbu než inspirativní stavby a průběh je evidentní. S instalací neschopných či všehoschopných funkcionářů tady jsou také bohaté zkušenosti. Spousta argumentů "z různých soudků" proti se dá nalézt "v Liberci", před, během a po MS v klasickém lyžování.
     Vzhledem k výše uvedeným rizikům (i mnoha dalších neuvedených) je nanejvýš vhodné, aby o pořádání takové akce rozhodli občané (rozuměj daňoví poplatníci) sami. Tedy v referendu. Vzhledem k tomu, že téměř dvacet let po Listopadu stále nemáme zákon o obecném referendu, tak alespoň v referendu městském.
     Svůj názor na referendum o pořádání OH můžete vyjádřit např. v anketě:
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/olympiada-v-praze-rozhodnete-20090407.html

Text je osobním názorem autora.

PS Lidé ve světě od nás z Československa čekali po roce 1989 nějakou inspiraci, vycházející z jiných zkušeností a přitom základní demokratické tradice. Dočkali se pouze inspirativního prezidenta Havla (populárnějšího v USA než v ČR) a sametového rozpadu federace. Tak se sám bojím, že s inspirativními OH by to dopadlo taky tak nějak.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.