Je dál do Japonska nebo do Liberce ?

Autor: Mgr. Jaromír Dvořák <mgr.j.dvorak(at)tiscali.cz>, Téma: Jaromír Dvořák napsal, Vydáno dne: 06. 03. 2009

Už před MS lyžování v Liberci byla tato akce pro většinu obyvatel Českolipska vzdálená více, než si byla většina krajských politiků ochotna připustit.

Už před MS lyžování v Liberci byla tato akce pro většinu obyvatel Českolipska vzdálená více, než si byla většina krajských politiků ochotna připustit. Kromě reklamních šotů na poslední chvíli v televizi a občas nějaký inzerát v novinách nám nic nenasvědčovalo, že zhruba v padesát kilometrů vzdáleném krajském městě se koná největší sportovní podnik v krátkých dějinách ČR. Vzdálenost se ještě zvětšila, když jsme se dozvěděli ceny vstupenek. Pro náš region, ve kterém během ledna mnohonásobně stoupla nezaměstnanost, mají lidé opravdu jiné starosti, než vydat několik set korun za hodinové vystoupení byť nejlepších lyžařů planety. Přesto jsme všichni obyvatelé okresu tuto akci jako daňoví poplatníci zaplatili. I s novorozenci každý 200Kč. Na MS světa přispěl jednak z našich daní stát, jednak Liberecký kraj, a byly to stovky milionů. Zvlášť těch posledních patnáct bylo opravdu pikantních – na doprovodné kulturní akce v poloprázdném Liberci. To znamená, že peníze spolknou především pražské a liberecké agentury a to v okamžiku, kdy na kulturní granty v kraji je pouhých 350 tisíc na celý rok, financování krajských sociálních zařízení ( domovy důchodců apod.) je v propadu v řádu desítek milionů oproti loňsku a nezaměstnaným v regionu nabízí kraj jako pomoc rekvalifikace ve školských zařízeních, u kterých ještě dnes není jasno, kdo je zaplatí. Navíc částka 15 milionů je neinvestiční, to znamená, že z ní nic nezbude. Možná krásné vzpomínky, jak poznamenal někdo z obhájců dotace, ale i ty vyprchají a nové boty z nich dětem nikdo nekoupí.
Často jsem od obhájců MS slýchával, jak tato veleakce pomůže zlepšit infrastrukturu kraje. Teď po skončení to můžeme zhodnotit. Silnice jsou stále stejně rozbité, nic nového se tady v regionu nevybudovalo a o ziscích z ubytování či dalších služeb si místní podnikatelé mohli nechat jen zdát. MS světa bylo jen skrytým financováním Liberce a pražských firem a vůbec se domnívám, že si někteří krajští politici myslí, že Liberecký kraj rovná se Liberec. Další financování Liberce a jeho sportovišť se chystá zanedlouho a to v souvislosti s Evropskou zimní olympiádou mládeže. Výdaje ze strany Libereckého kraje budou ještě vyšší než na MS, protože evropští mládežníci budou soutěžit i v hokeji, alpských disciplínách atd. Zase budeme slýchat oslavné ódy na reprezentaci kraje, vlasti atd. Podívejme se však, jak živoří sportovní oddíly v našich obcích. Aby děti mohly dneska sportovat, musí rodiče připlácet značné částky na činnost jejich oddílů a znám celou řadu případů právě z Nového Boru, že děti přestaly docházet do sportovního oddílu, protože rodiče přišli o práci. Kolega mi nedávno říkal, že nepostřehl rozdíl mezi tím, když předcházející MS bylo v Japonsku a teď v Liberci. Prostě odpolední přenosy s tím, že držel palce českým sportovcům. Navíc opravdu je škoda, že se nerozdalo více lístků dětem, když byla návštěvnost nízká. Pro ně to mohla být motivace sportovat. Neměl úplně pravdu, lístky se rozdávaly v libereckých školách, školy na Českolipsku nedostaly nic.

Mgr. Jaromír Dvořák, krajský zastupitel za SOS

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.