Dopravní (a politické) zpoždění

Autor: Ing. Petr Hlávka <hlavka(at)stranaos.cz>, Téma: Petr Hlávka napsal, Vydáno dne: 08. 02. 2009

“Chceme-li řídit, musíme měřit“ je základním zákonem kybernetiky, vědy o řízení strojů, ale i živých organismů a společnosti. Žijeme v globalizovaném světě, kdy se informace přenášejí po celém světě ve zlomku sekundy, a je neuvěřitelné, že získávámeme data o stavu hospodářství se zpožděním dva, tři měsíce.

V říjnu 2008, když se náš průmysl začal potápět, vláda tvrdila, že se nás krize netýká, a teprve nyní zjišťuje, že se nás týká a jak! Mnozí namítnou, že úlohou vlády je pouze vytvářet podmínky pro podnikání a že sama mnoho nezmůže. Avšak právě ty podmínky jsou důležité.

Z mnoha nápadů jak ven z krize přišla rada vlády NERV s podporou školství, vědy a techniky. Tyto obory zkoumají nástroje, které by nám pomohly i v získávání podkladů pro správné rozhodování – zejména statistiku a pravděpodobnost. Statistika sbírá informace, které se dají s určitou mírou pravděpodobnosti využít pro rozhodování. Jde jen o to zvětšit počet „čidel“ pro sběr informací a umístit je do středu dění. Získat tak informace, které budou mít velkou váhu a umožní dobu pro rozhodování co nejvíce zkrátit. Pokud tyto nástroje naše vláda nevyužívá, svědčí to o její lenosti cokoliv dělat či o politické manipulaci občany.

Věřme však, že jde jen o „dopravní zpoždění“ informací. I tento problém kybernetika umí řešit. Při řízení státu však jde o obrovskou zodpovědnost vůči občanům a takové zpoždění má politický rozměr. Je neomluvitelné v dnešní době s vyspělou komunikační technikou. Politicky zpozdilá vláda by pak měla zvážit svou kompetenci a vyvodit z ní politické závěry.

Autor je absolventem oboru Technická kybernetika na ČVUT Praha

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.