Řešení současných problémů nelze nahlížet dle starých vzorů

Autor: Ing. Petr Hlávka <hlavka(at)stranaos.cz>, Téma: Petr Hlávka napsal, Zdroj: Komentář pro Rokycanské listy, Vydáno dne: 02. 01. 2009

V posledním komentáři roku 2008 se Petr Hlávka zamýšlí nad možnými šancemi, které kromě problémů "nabízí" finanční krize.

Finanční krize přináší problémy celému světu, ale každá krize s sebou přináší i naděje. Ty se mohou lišit podle toho, kdo je promýšlí. Prostí lidé doufají, že se již nebude opakovat divoký kapitalismus devadesátých let (zlí jazykové tvrdí, že takový kapitalismus byl kdysi zárodkem komunismu), inovativní firmy cítí příležitosti v nových úsporných technologiích a asi vůbec všichni cítí, že krize ze života na dluh nám dává příležitost vystřízlivět z oslavování neviditelné ruky trhu.

Ptejme se: je vůbec užitečný růst pro růst? Nemá pravdu Strana pro otevřenou společnost (SOS) když tvrdí, že pokud růst, tak udržitelný – tedy takový, který nezvrátí životní podmínky na planetě? Hrozící globální oteplování je důkazem toho, jak neviditelná ruka trhu může způsobit viditelné škody.

Ani řešení současných problémů s energiemi nelze nahlížet dle starých vzorů: vzpomeňme, jak byla za totality oslavována výroba tun železa, oceli, těžba tun uhlí. Podobně kvantitativně je posuzován i výhled potřeb energií do budoucna a přitom se zapomíná, jak exponenciálně narůstá vývoj a užití moderních technologií, které budou potřebovat mnohem méně energie, než potřebujeme nyní a to i přes to, že jejich užívání bude také narůstat. Mimochodem, ještě než se projevily dopady krize v ČR, ČEZ přiznaly, že spotřeba el.energie klesá.

Uvedu tři příklady:
- koho by napadlo, že sluneční články na výrobu elektrické energie budou vyráběny ve formě tenké fólie, kterou mohou být potaženy budovy, stroje, mohou z ní být šity oděvy?
- světlo již nyní vyrábí diody LED, které mají jen desetinu spotřeby obyčejné žárovky a na rozdíl od úsporných zářivek neobsahují rtuť a mají téměř neomezenou životnost.
- akumulátory v parkujících (hybridních) autech mohou v noci sloužit pro odkládání přebytečné elektrické energie, takže nebude třeba žádných přečerpávacích elektráren a současně auta získají energii za nižší cenu pro svou jízdu.

Lpění na starých vzorech neprospěje nikomu, jen krátkodobě stavebním a energetickým společnostem a na ně navázaným politikům.

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.