POJĎTE S NÁMI DO EVROPY aneb kam jsme to vlastně chtěli?

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 25. 12. 2008

Ve volbách 1990 vyhrálo OF docela dost velkým počtem hlasů voličů volby. Vyhrálo na základě volebního programu jiného než komunisté. Tento program byl zhuštěn do volebních hesel a na tato hesla se lidé určitě pamatují. Jedním z nich bylo: „POJĎTE S NÁMI DO EVROPY!“


     Co jsme to vlastně lidem slibovali? Musím se ve světle dnešních událostí vážně zamyslet nad tím, zda Občanské fórum v roce 1990 nelhalo voličům a neslibovalo jim nějakou lumpárnu!!! Ale ne, tehdy to nebyla určitě lumpárna. Když si vzpomenu na nadšení s jakým se bourala berlínská zeď, na oslavy, které provázely stříhání drátů Jiřím Dienstbierem a Hansem Ditrichem Genscherem na hranicích s Německem a Rakouskem. Řekl bych, že z těchto hesel a událostí, které po nich následovaly byli tehdy lidé docela nadšení a tak OF získalo poměrně silný mandát zahájit kroky k tomu, abychom do Evropy vstoupili nejen otevřením hranic, ale i právním připojením se k základním dokumentům vznikající Evropy. Rovněž nesporné asi dnes je, že v Evropě „jsme“, protože jsme si to odhlasovali celostátním referendu a většinově jsme to chtěli.
     Je pravda a mnozí si na to určitě vzpomenou, že proti vstupu do Evropy protestoval kdysi pan Sládek a jeho Republikáni. Kdyby se tenkrát chtělo, aby byl i pan Sládek pro vstup do EU, jinak tam nevstoupíme, asi bychom tam dodnes nebyli. Mnozí z těch, kteří dnes protestují proti Lisabonské smlouvě tehdy na pana Miroslava Sládka nadávali a tvrdili, že nelze chtít 100%-ní souhlas, protože by nešlo o ničem rozhodnout. V Lisabonské smlouvě se dnes v podstatě usiluje m.j. o totéž a najednou to je velký problém: Na některé věci nelze chtít 100%-ní souhlas, protože by nešlo v podstatě nic udělat! Ale ti kteří tehdy na Sládka nadávali, nadávají dnes na zavedení principu, který ho tehdy postavil mimo hru.
      Dost dobře nechápu, proč dnes někteří lidé říkají, že „Evropa“ je špatná, že nás ožebračuje, že je byrokratická, že bychom měli ještě počkat se schválením definitivy, že bychom měli …. atd.? Proč nadávají na zavádění principu, který funguje u nás už docela dost dlouho?
     Dokonce někteří Češi jsou tak daleko, že zakládají stranu, která je v podstatě proti Evropě. Byli ti zakladatelé tenkrát proti heslu „Pojďte s námi do Evropy“? Nebo ještě vůbec nebyli? Nebo byli tenkrát dětmi, které si nepamatují, že OF mělo to heslo? Nepamatuji, že by mnozí z těch, kterým je dnes Evropa tak protivná, vystupovali proti heslům OF a dokonce si vzpomínám, že je rozdávali spolu se svými podpisy. Co se tak zásadního změnilo v Evropě, že jsme tam dříve chtěli a když nás tam „vzali“ někteří lidé tvrdí, že tam být je špatné, nebezpečné, v neprospěch státu a jeho občanů? Mnoho otázek a údivu vyvolávají slova o špatnosti Evropy, o nepřijatelnosti systému vládnutí, který tam praktikují, o potlačování národní suverenity, o nerovnosti postavení členů atd. Vyvolává to také docela dost otázek.

     Jaké úmysly v námi vlastně má Evropa? Jaké úmysly máme my s Evropou? Co jsme tam vlastně chtěli dělat a jak jsme si to představovali? Že se tam všichni naučí česky, protože naučit se cizí jazyk dělá Čechům problémy? Že si tam budeme dělat co chceme, bez ohledu na ostatní? Že se celá Evropa bude s klidem dívat na to, jak se hádáme o kdejakou blbost? Že se lidé z ostatních států budou dívat na politickou parodii kdy česká vláda neví, jak bude Parlament hlasovat, když jeden poslanec dostal chřipku? Že v Evropě přijmou s otevřenou náručí stát, ve kterém dost velká část obyvatel vzpomíná se slzou v oku a bolestí v srdci na Lenina a marxismus a jsou na to hrdí?
     Mnoho věcí by se asi mělo dnes lidem vysvětlit. Já si myslím, že Evropa bez hranic je potenciálně bezpečnější. V Evropě bez hranic nemůže být druhý Mnichov a ani jiné zrady, nemohou být války o hranice. Nemůže být závist o nerostné suroviny a plnější obchody. Nemůže se nikdo nikomu posmívat za prázdnější obchody. Jsou zde zbytečná Rádia Svobody, Svobodné Evropy a jiné věci, které Evropa rozdělená hranicemi a ostnatými dráty prostě měla a vzájemně se provokovala. Není třeba nic pašovat, protože někde je nějaké zboží levnější. Chtějí někteří lidé tohle vrátit? Mají zájem o to, dobývat a překračovat hranice? Chtějí pašovat a vydělávat načerno peníze? Chtějí se schovávat za hranicemi před trestem za lumpárny, které napáchali v jiném státě? Chtějí opět provokovat přes hranice sousedy? Mě se zdá, že ano.
     Nebo jde o jiné věci? Být kohoutem na svém malém dvorku malým hnojištěm asi některé lidi uspokojuje víc, než žít s ostatními kohouty na velikánském dvoře. Jan Werich kdysi v jedné forbíně řekl: … Valdštejn chtěl spojit Evropu od Severního moře ke Středozemnímu. A byl to dobrej nápad. Proto ho zabili. Za dobrý nápady se zabíjí. Za blbý nápady se nezabíjí. ….. Mnoho lidí nechce a ještě víc ani nemůže, soutěžit s jinými lidmi o to kdo je lepší, protože jsou prostě horší a nic s tím nenadělají, ale na ten malý dvorek jim to stačí a na ostatních jim nezáleží. Jo že na velkém dvoře musejí být jiná pravidla než na malém je jasné. Máme šanci se zúčastnit debaty o nich, ale asi to nechceme. Chceme rovnou aby přijali naše zvláštní pravidla, kterými celou Evropu udivujeme.


Ing. František Nerad - polistopadový poslanec OF

(c) obrázku Stanislav Rejchrt

Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.