Zrušme komunisty!

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 18. 02. 2005

Dobře, ale udělejme na to projekt!

Současné aktivity mnoha lidí o zrušení, či zákazu jména komunismus poměrně dost hýbou politickou scénou. Není to určitě poprvé a není to určitě naposled, co se lidé nechají nachytat na jednoduchý nápad, který se zdá poměrně jednoduchý. Nicméně, myslím si, že lze udělat téměř vše, takže nejsem proti. Jsem profesí projektant a mnoho let jsem stál a občas ještě stojím za projektantským prknem. To je zaměstnání, které tvoří budoucnost a hledá teoretickou cestou způsob, jak se tam dostat. Dobrého projektanta především zajímá jakou cestou se dostane k nějakému výsledku, který si sám vymyslí, nebo který si u něj někdo objedná. Dobrého investora zajímá, co ho to bude stát! Pokusím se tedy o tento projekt.

Každý projektant, který má zadání si nejprve vytýčí jasný cíl a udělá plán postupu a pak jej projedná s investorem. Cílem je tedy:

Nejsou komunisté.

Doplňující otázky na investora a plán postupu a má doporučení projektanta:

Nemyslím si, že to je všechno, ale myslím, že toho je už docela dost. Pokud se tohle všechno podaří udělat, bude to vyřešeno a můžeme začít. Pokud tohle všechno chceme, bude to dobrý výsledek. Pokud u některého z bodů jen trochu zaváháme, nemá cenu se do toho pouštět.

A ještě jednu věc. Každý si musí vyhodnotit, svůj dosavadní život, zda se v něm někdy nechoval tak, aby ho druzí nemohli za to napadnout a obvinit ho z toho, že káže vodu a pije víno. Já jsem se o to pokusil a vím, že nejsem právě vzorový antikomunista, takže nikdy kategoricky nevykřikuji konečné řešení. Můj otec byl v KSČ. Když jsem se ho v roce 1968 zeptal proč tam vstoupil odpověděl mi tak, že si to pamatuji dodnes: „Kvůli tobě synku. Můj šéf mi položil v roce 1959 na stůl přihlášku a řekl mi – podepiš, když chceš, aby z tvých dětí něco někdy bylo!“ Další diskuse pro mne skončila.

Takže já se pouze snažím, aby se tato situace již nikdy neopakovala, protože pro své děti mnoho lidí udělá mnoho věcí. Zamysleme se každý nad tím, co jsme ochotni udělat pro své děti. Udělejme pro ně nekomunistický projekt budoucnosti a vyvarujme se toho, co musel kdysi udělat můj táta a jeho šéf. Udělejme to jeden každý z nás.